جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱
 

حسین یونسی

حسین یونسی

 مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان

با سلام و احترام 

امروزه اهمیت حمل و نقل دریایی و اثرات این صنعت بر اقتصاد هر کشوری انکار ناپذیر می باشد و حمل و نقل دریایی به عنوان یک بخش جدا نشدنی از تجارت دنیا شناخته می‌شود و مزیت هایی همچون، کم هزینه بودن آن نسبت به روش های دیگر حمل و نقل، امکان حمل و جا به جایی بارهایی با حجم بزرگ، ایمنی بالا در برابر حوادث  و ... مورد توجه صاحبان کالا و تجار بین المللی است .

در قرنی که عواملی همچون منابع و ارتباطات در شکل گیری مناطق ژئواکونومیک و ژئواستراتژیک نقش اثر گذاری دارند، جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که به لحاظ قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب از مزایای ترانزیتی خوبی بهره مند است زیرا دسترسی از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج فارس و آب های آزاد موقعیت ممتاز و ژئواستراتژیکی برای کشورمان ایجاد کرده است و از این رو بنادر کشور می توانند نقش بسیار مهمی در ایجاد موقعیت ها و تبادلات تجاری در منطقه داشته باشند.

در حال حاضر اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان دارای دو بندر تجاری و یک بندر تفریحی گردشگری بوده که بندر انزلی به عنوان مهمترین بندر شمال کشور با سابقه تاریخی  ۳۰۰ ساله با توجه به قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی بین المللی همچون «شمال- جنوب» و «شرق - غرب» و با داشتن  ۱۷ پست اسکله و امکان تخلیه و بارگیری بیش از ۱۰ میلیون تن کالا در سال بزرگترین و مجهزترین مجتمع بندری ایرانی حاشیه دریای خزر محسوب می شود و نقش اثر گذاری در صنعت حمل و نقل دریایی با کشورهای حاشیه دریای خزر و اروپا دارد.

 بندر آستارا نیز به عنوان شمالی ترین بندر کشور و تنها بندر دارای مرز گمرکی، خشکی و آبی به عنوان نخستین بندر خصوصی کشور می باشد و بهره برداری از آن از سال ۸۸ به مدت ۴۰ سال به شرکت کاوه واگذار گردیده است. لذا افزایش سرمایه گذاری غیر دولتی، ارتقا و بهبود مدیریت سواحل و بنادر در این بندر بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

 بندر چند منظوره چمخاله نیز با توجه به طبیعت بی نظیر این منطقه به منظور افزایش ظرفیت های گردشگری دریایی و توریسم با طراحی خاص در حال ساخت و تکمیل می باشد و در آینده می‌تواند به عنوان بندر نمونه گردشگری مبنای مناسبی در جهت توسعه گردشگری و تفریحی دریایی در دریای خزر باشد. 

در این راستا با توجه به فرایندها و زیر ساخت های مناسب دریایی و  موقعیت استراتژیک بنادر استان گیلان تلاش داریم تا علاوه بر ارتقای ایمنی دریایی و بندری، بازاریابی گسترده در راستای جذب کالا، کشتی و سرمایه گذار به دنبال تبدیل آن به بنادر نسل سوم و ایجاد زمینه های لازم برای انجام فعالیت های دارای ارزش افزوده اقتصادی و صادرات کالا باشیم. 

امید است با استعانت از ایزد منان در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری، سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین نامگذاری شده است اینجانب و همکارانم در اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بهره مندی از کلیه امکانات، تخصص و فن‌آوری های نوین بندری و دریایی و اهتمام و کار جهادی، گام های موثری در راستای ارتقای جایگاه بنادر استان در کشور برداریم .

 

حسین یونسی

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان