سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲
 

 

 

خدمات قابل ارایه توسط واحد آتش نشانی شامل موارد زیر است

 

۱- خدمات ایمنی

۲نظارت بر سوخت رسانی

۳- صدور مجوز کار گرم

۴تخلیه ضایعات کشتی

۵خدمات شستشوی محوطه های بندری

۶خدمات اطفاء حریق و امداد و نجات

۷خدمات پزشکی

 


تاریخ بروزرسانی : ۱۶ فروردین ۱۴۰۲ ۱۹:۴۰

اطلاعات بیشتر :

 

 

 

نظارت بر سوخت رسانی

 

یکی از خدمات ارئه شده توسط واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی این اداره کل، نظارت بر سوخت رسانی کشتیها و شناورهای پهلو گرفته در اسکله های مختلف این بندر می باشد، لذا صدور هر گونه مجوز سوخت رسانی با هماهنگی و نظارت واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی بندر صورت می پذیرد. شایان ذکر است که نظارت بر عملیات سوخت گیری از بدو ورود تانکر حامل سوخت به بندر تا پایان کار آن و خروج از بندر، تحت نظارت واحد آتش نشانی انجام گرفته و در صورت مشاهده هر گونه نواقص در تجهیزات سوخت رسانی و یا معیوب بودن تانکر حامل سوخت این عملیات متوقف خواهد شد.

 

 ارائه این خدمات با انجام مراحل ذیل صورت می گیرد

 

 ۱- ارائه درخواست کتبی از طرف شرکت کشتیرانی شناور مربوطه به قسمت آتش نشانی

۲- اعلام گارد و انتظامات درب ورود یا نماینده به آتش نشانی در هنگام حضور تانکر حامل سوخت

۳- همراهی خودروی آتش نشانی با تانکر حامل سوخت از درب ورود تا جنب کشتی مربوطه

 ۴- انجام اقدامات اولیه با رعایت نکات ایمنی و پیرو آن عملیات سوخت رسانی

 

صدور مجوز کار گرم

 

با توجه به ریسک و خطر بالای انجام کارهای گرم در بندر به دلیل وجود شناورها در اسکله ها و همچنین کالاهای آسیب پذیر در محوطه های بندری، می بایست کلیه کارهای گرم شامل جوشکاری، برش کاری، قیر گونی، و ... با هاهنگی و صدور مجوز از طرف آتش نشانی صورت پذیرد که مجوزهای کار گرم جهت شناورها و خشکی متفاوت می باشد که در آن تاریخ و مدت زمان مجوز، محل انجام کار گرم، نام شرکت مربوطه و همچنین مشخصات شرکتی که کار گرم را انجام می دهد درج می گردد و پس از بازدید کارشناسان ایمنی آتش نشانی از محل انجام کار گرم، مجوز لازم صادر و در صورت نیاز پرسنل آتش نشانی از ابتدا تا پایان کار گرم در محل مستقر می گردند. در صورت مشاهده هر گونه کار گرم بدون مجوز از طرف اداره گارد و انتظامات لوازم مربوطه توقیف می گردد.

 

 ارایه این خدمات با انجام مراحل زیر صورت می گیرد

 

 ١- ارائه درخواست کتبی از طرف شرکت کشتیرانی شناور شرکت مربوطه به قسمت آتش نشانی

 ۲- بازدید کارشناس ایمنی و پیشگیری حریق از محل انجام کار گرم جهت تکمیل فرم مجوز و همچنین پیش بینی میزان ریسک محل به منظور حضور مستمر آتش نشان در محل.

 ٣- صدور مجوز مربوطه جهت شروع به کار

 

تخلیه ضایعات نفتی شناورها

 

 با توجه به اهمیت بالای حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آب دریاها بر اساس کنوانسیون آلودگی سازمان جهانی دریانوردی و لزوم اجرای صحیح و رعایت اصول زیست محیطی یکی دیگر از خدماتی که واحد آتش نشانی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان ارائه می دهد، تخلیه ضایعات نفتی شناورهای پهلوگرفته در اسکله های این بندر می باشد که این عملیات در ابتدا با درخواست کتبی به قسمت مقابله با آلودگی آب دریا در اداره و تائید آن و ارجاع به واحد آتش نشانی انجام می گیرد که پس از اعلام خودروی حمل ضایعات نفتی، واحد آتش نشانی به کشتی مربوطه مراجعه و پس از تحویل ضایعات، نهایتاً آنها را به تصفیه خانه بندر منتقل می کنند. شایان ذکر است در صورت ناقص بودن تجهیزات و یا نشت ضایعات، آتش نشانی بندر نسبت به توقف عملیات اقدام می نماید.

 

 ارائه خدمات تخلیه ضایعات نفتی شناورها طی مراحل زیر انجام می شود

 

 ۱- ارائه درخواست کتبی به قسمت مقابله با آلودگی آب دریا با تعیین مقدار احتمالی ضایعات

 ۲- ارائه درخواست کتبی تائید شده قسمت مقابله با آلودگی به قسمت آتش نشانی و خدمات ایمنی

 ٣- بازدید کارشناسان مربوطه از محل و تجهیزات تخلیه ضایعات نفتی

۴-  اعزام خودروی مخصوص حمل ضایعات به کشتی مورد نظر

۵-  انتقال مواد تخلیه شده به تصفیه خانه بندر

 

خدمات شستشوی محوطه های بندری

 

 یکی دیگر از خدماتی که واحد آتش نشانی این اداره کل ارائه می دهد شستشوی محوطه های بندری است. این فرایند طی مکاتبه شرکتهای فعال در بندر و نهایتاً موافقت کارشناس مسئول آتش نشانی صورت می گیرد. البته بعد از ارائه این خدمات، صورتحساب مربوطه بر اساس تعرفه مصوب سازمان صادر و هزینه خدمات از شرکت مربوطه اخذ خواهد شد. البته شستشوی سایر محوطه ها که در اختیار شرکتها نمی باشد با هماهنگی مسئولین قسمتها با کارشناس مسئول آتش نشانی صورت می گیرد.

 

ارائه این خدمات نیز طی روال زیر انجام می گیرد

۱-   ارائه درخواست کتبی به کارشناس مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی

۲-   بازدید و بررسی کارشناس مربوطه از محل مورد نظر

٣-   اعزام تیم های مربوطه جهت انجام کار شستشو

 

خدمات اطفاء حریق و امداد و نجات

 

 همانگونه می دانید یکی از مهمترین و اصلی ترین وظایف واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، حضور به موقع جهت کنترل، مهار، اطفاء و جلوگیری از گسترش حوادث و حریق های رخ داده در محوطه های بندری می باشد که این مهم توسط کدهای عملیاتی واحد آتش نشانی و کد تخصصی امداد و نجات که به پیشرفته ترین و جدیدترین تجهیزات مجهز است انجام می شود.

شایان ذکر است یکی دیگر از خدمات ارائه شده در این بخش حضور تیم های عملیاتی واحد آتش نشانی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در حریق ها و حوادثی است که در سطح شهرستان رخ می دهد که با درخواست واحد آتش نشانی شهرداری بندرانزلی به محل اعزام شده و همکاریهای لازم را با آتش نشانی شهر انجام می دهند که لوح های تقدیر شهرداران وقت بندرانزلی در این زمینه گویای کیفیت و حضور ملموس واحد آتش نشانی بندر در ارائه خدمات به شهرستان بندر انزلی می باشد.

 

خدمات پزشکی

 

یکی دیگر از خدمات ارائه شده توسط واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، خدمات پزشکی و کمک های اولیه می باشد. در صورتیکه فردی در محوطه های بندری یا شناور های مستقر در لنگرگاه و اسکله ها دچار مصدومیت و یا بیماری شود، بعد از اطلاع مرکز کنترل و هماهنگی با واحد آتش نشانی بندر، یک دستگاه آمبولانس به همراه پزشکیار، بلافاصله به محل اعزام و پس از بررسی و انجام اقدامات لازم، در صورت نیاز، فرد مصدوم را به یکی از مراکز درمانی جهت اقدامات بیشتر پزشکی منتقل می کنند.

شایان ذکر است در تمامی عملیاتی که تیمهای واحد آتش نشانی اداره کل به آنها اعزام می شوند، یکدستگاه آمبولانس به همراه پزشکیار به محل اعزام و تا پایان عملیات در محل مستقر می مانند تا درصورت نیاز نسبت به ارائه خدمات پزشکی اقدام و یا مصدو مین احتمالی را به مراکز درمانی منتقل نمایند.