جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱
 

خدمات

 

 • خدمات ایمنی

 • نظارت بر  سوخت رسانی

 • صدور مجوز کار گرم

 • تخلیه ضایعات کشتی ه

 • خدمات شستشوی محوطه های بندری

 • خدمات اطفاء حریق و امداد و نجات

 • خدمات پزشکی

 • خدمات ایمنی

   

 • نظارت بر سوخت رسانی

  یکی از خدمات ارئه شده توسط آتش نشانی و خدمات ایمنی این اداره کل نظارت بر سوخت رسانی کشتی ها و شناورهای پهلو گرفته در اسکله های مختلف این بندر می باشد ،  لذا صدور هر گونه مجوز سوخت رسانی با هماهنگی و نظارت آتش نشانی و خدمات ایمنی بندر صورت می پذیرد . شایان ذکر است که از بدو ورود تانکر حامل سوخت به بندر تا پایان سوخت گیری و خروج از بندر تحت نظارت آتش نشانی انجام گرفته و در صورت مشاهده هر گونه نواقص در تجهیزات سوخت رسانی و یا معیوب بودن تانکر حامل سوخت این عملیات متوقف خواهد شد .

   ارائه این خدمات با انجام مراحل ذیل صورت می گیرد :

  1- ارائه درخواست کتبی از طرف شرکت کشتیرانی شناور مربوطه به قسمت آتش نشانی

  2- اعلام گارد و انتظامات درب ورود یا نماینده به آتش نشانی در هنگام حضور تانکر حامل سوخت

  3- همراهی خودروی آتش نشانی با تانکر حامل سوخت از درب ورود تا جنب کشتی مربوطه

  4- انجام اقدامات اولیه با رعایت نکات ایمنی و پیرو آن عملیات سوخت رسانی

 • صدور مجوز کار گرم:

  با توجه به ریسک و خطر بالای انجام کار های گرم در بندر به دلیل وجود شناور ها در اسکله ها و همچنین کالاهای آسیب پذیر در محوطه های بندری می بایست کلیه کار های گرم شامل جوشکاری، برش کاری، قیر گونی ،.... با هاهنگی و صدور مجوز ازطرف آتش نشانی صورت پذیرد که مجوز های کارگرم جهت شناور ها و خشکی  متفاوت می باشد. که در آن تاریخ و مدت زمان مجوز، محل  انجام کار گرم ، نام شرکت مربوطه و همچنین مشخصات شرکتی که کار گرم را انجام می دهد درج می گردد و پس از بازدید کارشناسان ایمنی آتش نشانی از محل انجام کار گرم ، مجوز لازم صادر و در صورت نیاز پرسنل آتش نشانی از ابتدا تا پایان کار گرم در محل مستقر می گردند. در صورت مشاهده هر گونه کار گرم بدون مجوز از طرف اداره گارد و انتظامات لوازم مربوطه توقیف می گردد.

  ارایه این خدمات با انجام مراحل ذیل صورت می گیرد. 

  ١-   ارائه درخواست کتبی از طرف شرکت کشتیرانی شناور/ شرکت مربوطه به قسمت آتش نشانی 

  2- بازدید کارشناس ایمنی و پیشگیری حریق  از محل انجام کار گرم  جهت تکمیل فرم مجوز و همچنین پیش بینی میزان ریسک محل به منظور حضور مستمر آتش نشان در محل .

  ٣- صدور مجوز مربوطه جهت شروع به کار

 • خدمات شستشوی محوطه های بندری

  یکی دیگر از خدماتی که آتش نشانی این اداره کل ارائه می دهد شستشوی محوطه های بندری است . این امر نیز طی مکاتبه شرکت های فعال در بندر و نهایتاً موافقت کارشناس مسئول آتش نشانی صورت میگیرد . البته بعد از ارائه این خدمات صورتحساب مربوطه بر اساس تعرفه مصوب سازمان صادر و از شرکت مربوطه هزینه خدمات اخذ خواهد شد .البته شستشوی سایر محوطه ها که تحت الاختیار شرکت ها نمی باشد با هماهنگی مسئولین قسمت ها با کارشناس مسئول آتش نشانی صورت می گیرد.

  ارائه این خدمات نیز طی روال زیر انجام می گیرد :

  ۱-    ارائه درخواست کتبی به کارشناس مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی

  ۲-    بازدید و بررسی کارشناس مربوطه از محل مورد نظر

  ٣-    اعزام تیم های مربوطه جهت انجام کار شستشو

 • تخلیه ضایعات نفتی شناور ها

  با توجه به اهمیت بالای حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آب دریا ها بر اساس کنوانسيون آلودگی سازمان جهانی دریانوردی و لزوم اجرای صحیح و رعایت اصول زیست محیطی  یکی دیگر از خدماتی که آتش نشانی ادره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان  ارائه می دهد تخلیه ضایعات نفتی شناورهای پهلوگرفته در اسکله های این بندر می باشد که این عملیات ابتدا با درخواست کتبی به قسمت مقابله با آلودگی آب دریا در اداره و تائید آن و ارجاع به قسمت آتش نشانی انجام می گیرد.که پس از اعلام خودروی حمل ضایعات نفتی آتش نشانی به کشتی مراجعه وپس از تحویل آن ، نهایتاً ضایعات به تصفیه خانه بندر منتقل می گردد . شایان ذکر است در صورت ناقص بودن تجهیزات و یا نشت ضایعات ، آتش نشانی بندر نسبت به توقف عملیات اقدام می نماید .

  ارائه این خدمات طی مراحل زیر انجام می شود :

  ۱-    ارئه درخواست کتبی به قسمت مقابله با آلودگی آب دریا با تعیین مقدار احتمالی ضایعات

  ۲-  ارائه درخواست کتبی تائید شده قسمت مقابله با آلودگی به قسمت  آتش نشانی و خدمات ایمنی

  ٣-   بازدید کارشناسان مربوطه از محل و تجهیزات تخلیه ضایعات نفتی

        4-   اعزام خودروی مخصوص حمل ضایعات به کشتی مورد نظر

          5-   انتقال مواد تخلیه شده به تصفیه خانه بندر

 

 • خدمات اطفاء حریق و امداد و نجات

  همانگونه می دانید یکی از مهمترین و اصلی ترین وظایف آتش نشانی و خدمات ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان حضور به موقع جهت کنترل، مهار ، اطفاء و جلوگیری از گسترش حوادث و حریق های رخ داده در محوطه های بندری می باشد که این مهم توسط کدهای عملیاتی آتش نشانی و کد تخصصی امداد و نجات که به پیشرفته ترین و جدیدترین تجهیزات مجهز است انجام می شود . شایان ذکر است یکی دیگر از خدمات ارائه شده در این بخش حضور تیم های عملیاتی آتش نشانی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در حریق ها و حوادثی است که در سطح شهرستان رخ می دهد که با درخواست آتش نشانی شهرداری بندرانزلی به محل اعزام شده و همکاری های لازم را با آتش نشانی شهر انجام می دهند که لوح های تقدیر شهرداران وقت بندرانزلی در این زمینه گویای کیفیت و حضور ملموس آتش نشانی بندر می باشد .

   

 • خدمات پزشکی

  یکی دیگر از خدمات ارائه شده توسط آتش نشانی و خدمات ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلا ن خدمات پزشکی و کمک های اوله می باشد . در صورتی که فردی در محوطه های بندری یا شناور های مستقر در لنگرگاه و اسکله ها دچار مصدومیت و یا بیماری شود بعد از اطلاع مرکز کنترل و هماهنگی آتش نشانی بندر یک دستگاه آمبولانس به همراه پزشکیار بلافاصله به محل اعزام و پس از بررسی و انجام اقدامات لازم در صورت نیاز فرد را به یکی از مراکز درمانی جهت اقدامات بیشتر منتقل می کنند . شایان ذکر است در تمامی عملیات هایی که تیم های آتش نشانی اعزام می شوند آمبولانس به همراه پزشکیار به محل اعزام و تا پایان عملیات در محل مستقر می مانند تا درصورت نیاز نسبت به ارائه خدمات پزشکی اقدام و یا مصدو مین احتمالی را به مراکز درمانی منتقل نمایند.


تاریخ بروزرسانی : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۰۱

اطلاعات بیشتر :