سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱
 
محیط زیست دریایی

 

(شماره تماس:44992264-013)
 

 امروزه با توجه به عملکرد توسعه تجارت جهانی و افزایش مبادله کالا در بین کشورها ،موجب توسعه صنعت حمل و نقل بخصوص حمل و نقل دریائی گردیده است بطوریکه 80 % جابجائی کالا در سطح جهانی از طریق دریا صورت می گیرد و این امر باعث رشد روز افزون ناوگان دریائی و افزایش تردد کشتیها در دریا گردیده است سازمان جهانی دریانوردی IMO در جهت ارتقاء ایمنی شناورها و همچنین حفاظت از محیط زیست دریائی و آبراه ها ونجات جان افراد در دریا اقدام به تصویب کنوانسیونهای مختلفی نموده که این کنوانسیونهاکشورهای عضو را ملزم به رعایت استانداردهایی در جهت استفاده از حمل ونقل دریائی می نماید .

از کنوانسیونهای حائز اهمیت می توان کنوانسیون جلوگیری از آلودگی آب دریا ناشی از کشتی ها ( MARPOL ) و کنوانسیون مقابله و همکاری در برابر آلودگی نفتی ( OPRC ) را نام برد .
دریای‌ خزر‌ با وسعتی‌ حدود ۴۳۸۰۰۰ کیلومتر مربع‌ بزرگترین‌ دریاچه‌ جهان‌ است‌ که‌بین‌ ایران‌ و کشورهای‌ روسیه‌، ترکمنستان‌، آذربایجان‌ و قزاقستان‌ واقع‌ شده‌ است  ارتباط اقتصادی کشور های حاشیه دریایی خزر موجب آن شده که کشتی هایی با کاربری های متفاوت بین بنادر موجود ترددنماید که مسلما" این فعالیت ها تبعات بعدی همچون سوانح دریایی و آلودگی محیط زیست را بهمراه خواهد داشت .
در دست داشتن طرح استانی آمادگی ، مقابله و همکاری در برابر آلودگی نفتی در دریا و آماده به کار نگهداشتن تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی این توانایی را به اداره کل خواهد داد که در مواجهه با سوانح دریایی منجر به ریزش نفت ، عملیات پاکسازی و مقابله با آلودگی نفتی را به نحو مطلوبی به پایان برساند
سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع ملی اجرای کنوانسیون های دریایی علی الخصوص کنوانسیون آمادگی ، مقابله و همکاری در برابر آلودگی نفتی ( OPRC ) کلیه بنادر کشور از جمله بندرانزلی را به تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی به شرح ذیل مجهز نمود . شایان ذکر است این اداره کل با تجهیزات موصوف علاوه بر مقابله با آلودگیهای نفتی در منطقه تحت پوشش استان ( از آستارا تا چابکسر ) آمادگی همکاری با سایر بنادر شمالی ( نوشهر و امیر آباد ) و حتی در سطح منطقه ای با سایر بنادر کشورهای حاشیه خزر را دارد .
‌سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع ملی، مسئول اجرای کنوانسیونهای دریائی مرتبط در ایران بوده و با تجهیز نمودن بنادر وهمچنین تجهیزات تخصصی مقابله با آلودگی نفتی سعی در رعایت الزامات کنوانسیون های مذکور را دارد واداره کل بنادرودریانوردی گیلان با دارا بودن تجهیزات ذیل آمادگی مقابله با هرگونه آلودگی نفتی در دریا در منطقه تحت پوشش استانی ازبندر آستارا تا شهرچابکسررا دارد.
 
 تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی  اداره کل  بنادر ودریانوردی استان گیلان:
 
١- بازو های جمع آوری کننده لکه های نفتی لایروب یاسین
2- بوم مهار لکه های نفتی به طول 140 متر                                                                          
 3- یک دستگاه اسکیمر دزمی از نوع WEIR   SKIMMER با متعلقات
4- یک دستگاه اسکمیر وایکوما از نوع DISK SKIMMER   با متعلقات                                     
 4-یک دستگاه دمنده هوا  BLOWER  جهت باد کردن بوم مهار لکه های نفتی
5- سیستم دیسپرسنت پاش دونوع پرتابل و ثابت( مستقر بر روی شناور)
6-   ورقه های جاذب مواد نفتی SORBENT                                                                                 
 7-مخزن ساحلی به ظرفیت ٨٠ متر مکعب. جهت ذخیره مواد نفتی جمع آوری شده از دریا
 8- تانکر حمل مواد زاید به ظرفیت ١٠ متر مکعب.
 9- تصفیه خانه مواد نفتی با ظرفیت 14 متر مکعب در روز
10- بارج 700 متر مکعبی بمنظور جمع آوری لکه های نفتی در دریا
 
 
 

 
  بازوهای جمع آوری لکه های نفتی لایروب یاسین
 
 

pic

 p

 بوم مهار لکه نفتی ساحلی به طول 200 متر 

 

 

 

 

 

 

p

 

 

p

 اسکیمر سرریز(weir skimmer) با ظرفیت جمع آوری  125 متر مکعب در ساعت

 

 

 

              p p
 
                   اسکیمر برسی (BRUSH SKIMMER)  با ظرفیت جمع آوری 100 مترمکعب در ساعت 
 

 

 

p p

 

                بوم مهار لکه های نفتی رودخانه ای به طول 300 متر

 

 

            

 

p

  

بوم جاذب  ( sorbent boomsبه طول 200 متر

 

 

 

 

 

 

 

 بارج 700 متر مکعبی جهت ذخیره سازی لکه های جمع آوری شده با اسکیمر

 

 

 p
 

 

ورقه های جاذب (sorbent sheets) به مقدار 500 متر مربع

 

 

p

تانک شناور10مترمکعبی(floating tank)جهت ذخیره نفت پاکسازی شده

 

  

 

 

mohit zist_0560

دیسپرسنت پاش پرتابل جهت استفاده دراز بین  بردن لکه های

نفتی در ابعاد کوچک

 

 

 

 

mohit zist_110

تصفیه خانه صنعتی با ظرفیت تصفیه 14 متر مکعب  ضایعات نفتی در روز

mohit zist_008

تانکر 10 تنی حمل ضایعات نفتی به تصفیه خانه  صنعتی

 

 p

 دستگاه دمنده هواinflators (blowers) جهت باد کردن بوم مهار لکه نفتی

 p

پمپ انتقال روغن   با ظرفیت 32 مترمکعب در ساعت
(pumps for medium to high viscosity oils)

 

 

 

 

 تجهیز بندرانزلی به جدیدترین تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی 

سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع ملی کنوانسیون آمادگی ، مقابله و همکاری در برابر آلودگی نفتی در دریا ( OPRC ) در راستای تحقق اهداف کنوانسیون موصوف و ارتقای توان عملیات پاکسازی نفت در دریا در سال 1383 اقدام به خرید جدیدترین تجهیزات مقابله به آلودگی نفتی برای بنادرشمالی و جنوبی کشور از جمله بندرانزلی نمود . این تجهیزات پس از مراحل قانونی واردات از طریق گمرک در بهار 89 وارد منطقه آزاد تجاری بندرانزلی و در نهایت تحویل اداره کل بنادر و دریانوردی استان گردید . اگر چه سازمان در سال 1376 پس از الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون OPRC  تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی در سطح کوچک را برای بندرانزلی خریداری نمود اما به دلیل مکفی نبودن تجهیزات موصوف در مواجهه با آلودگی های نفتی سنگین ، سازمان را بر آن داشت که بهترین و جدید ترین تکنولوژی روز دنیا در امر پاکسازی نفت در دریا  را بر روی لایروب یاسین که درسال 1383 از کشور هلند خریداری گردید ، توسط شرکت سازنده کشتی نصب نماید. وجود چنین کشتی در دریای خزر بی نظیر بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردارمیباشد.  با توجه به فعالیت روز افزون اکتشاف و استخراج نفت در دریای خزر و افزایش ترانزیت سوخت در بنادر شمالی کشور  و بدنبال آن احتمال وقوع آلودگیهای نفتی در منطقه ، سازمان را مجاب نمودتا با خرید جدید ترین تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی و تحویل آن به بنادرشمالی کشور توان عملیات پاکسازی نفت در دریا را ارتقاء بخشد . شایان ذکر است بندر انزلی نیز هم اکنون با در اختیار داشتن تجهیزات موصوف علاوه برتوان مقابله با آلودگی های نفتی در آب های تحت پوشش استان ، در سطح ملی و منطقه ای نیز همکاری بسیار خوبی را در عملیات پاکسازی نفت در دریا خواهد داشت. تجهیزات جدید مقابله با آلودگی به شرح لیست جدول ذیل هم اکنون در برنامه عملیاتی اداره کل قرار داده شده است.  


NEW OIL RECOVERY EQUIPMENT-ANZALI PORT

1

equipment

نوع تجهیزات

2

Inshore boom(200m) + reels + power pack 5.2 kw

 200 متر بوم ساحلی + قرقره هیدرولیک + پاورپک  KW 5.2

3

River boom(300m) + reels + power pack 5.2 kw

 300 متر بوم رودخانه ای + قرقره هیدرولیک + پاورپک  KW 5.2

4

Spare boom reels

قرقره یدکی بوم

5

Weir skimmers + power pack 42 kw + reels

اسکمیر سرریز

6

brush skimmers + power pack 42 kw + reels

اسکمیر برسی

7

Disk skimmers ( large ) + power pack 25 kw + reels

اسکمیر دیسکی ( بزرگ )

8

Disk skimmers ( small ) + power pack 15 kw + reels

اسکمیر دیسکی ( کوچک )

9

مصرفی sorbent booms (m)

بومهای جاذب

10

مصرفی sorbent sheets (m)

ورقهای جاذب

11

25 m3 floating tank

تانک شناور ( 25 متر مکعبی )

12

10 m3 floating tank

تانک شناور ( 10 متر مکعبی )

13

Inflators ( blowers)

دمنده هوا

14

Oil transfer pump : for high viscosity

پمپ جابجایی روغن  برای روغنهای با چسبندگی زیاد

15

Water pump

پمپ آب

16

Cleaning and washing equipment

دستگاه شستشو و تمیز کننده تجهیزات

17

 Container + Boom storage racks

کانتینر نگهداری بوم + قفسه نگهداری بوم

18

Ac diesel electric generators

دیزل زنراتور الکتریکی ( AC )

 

 

 

 

 


تاریخ بروزرسانی : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۰۰

اطلاعات بیشتر :

تجهیز بندرانزلی به جدیدترین تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی  

سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع ملی کنوانسیون آمادگی ، مقابله و همکاری در برابر آلودگی نفتی در دریا OPRC در راستای تحقق اهداف کنوانسیون موصوف و ارتقای توان عملیات پاکسازی نفت در دریا در سال ۱۳۸۳ اقدام به خرید جدیدترین تجهیزات مقابله به آلودگی نفتی برای بنادرشمالی و جنوبی کشور از جمله بندرانزلی نمود . این تجهیزات پس از مراحل قانونی واردات از طریق گمرک در بهار ۸۹ وارد منطقه آزاد تجاری ندرانزلی و در نهایت تحویل اداره کل بنادر و دریانوردی استان گردید . اگر چه سازمان در سال ۱۳۷۶ پس از الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون OPRC  تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی در سطح کوچک را برای بندرانزلی خریداری نمود اما به دلیل مکفی نبودن تجهیزات موصوف در مواجهه با آلودگی های نفتی سنگین ، سازمان را بر آن داشت که بهترین و جدید ترین تکنولوژی روز دنیا در امر پاکسازی نفت در دریا  را بر روی لایروب یاسین که درسال ۱۳۸۳ از کشور هلند خریداری گردید ، توسط شرکت سازنده کشتی نصب نماید. وجود چنین کشتی در دریای خزر بی نظیر بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردارمیباشد.  با توجه به فعالیت روز افزون اکتشاف و استخراج نفت در دریای خزر و افزایش ترانزیت سوخت در بنادر شمالی کشور  و بدنبال آن احتمال وقوع آلودگیهای نفتی در منطقه ، سازمان را مجاب نمودتا با خرید جدید ترین تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی و تحویل آن به بنادرشمالی کشور توان عملیات پاکسازی نفت در دریا را ارتقاء بخشد . شایان ذکر است بندر انزلی نیز هم اکنون با در اختیار داشتن تجهیزات موصوف علاوه برتوان مقابله با آلودگی های نفتی در آب های تحت پوشش استان ، در سطح ملی و منطقه ای نیز همکاری بسیار خوبی را در عملیات پاکسازی نفت در دریا خواهد داشت. تجهیزات جدید مقابله با آلودگی به شرح لیست جدول ذیل هم اکنون در برنامه عملیاتی اداره کل قرار داده شده است.

جدول

  


تاریخ بروزرسانی : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۰۰