جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱
 

هیدروگرافی

لایروبی وهیدروگرافی

 

شماره تماس:( 44992259-013و 44992278-013)

آبنگاری (هیدروگرافی) :

شاخه‌ای از علوم کاربردی است که درباره اندازه‌گیری و توصیف عوارض فیزیکی دریاها و منابع آبی دیگر و مناطق ساحلی مجاور آنها و پدیده ‌های مرتبط با دریا نظیر جزر و مد، تعیین نرخ و رژیم رسوبگذاری ، شناسایی جریان‌های آبی، حفاظت از محیط زیست و... بحث می‌کند.

hidro1

hidro3

 

 

Rashid

مهمترین و کاربردی ترین دستاورد عملیات هیدرو گرافی در جهت حفظ ایمنی تردد شناورها در مناطق دریایی، تهیه نقشه های دریایی است. 

در حال حاضر آبنگاری در حال متحول شدن می‌باشد و تغییرات بنیادی در فناوری مربوط به اندازه‌گیری در آن رخ داده است. سامانه‌های عمق‌یابی تک پرتوی (Single Beam)و چند پرتوی(Multi Beam) و لیزری هوایی پوشش کاملی از بستر منبع آبی را در مقایسه با اندازه‌گیری‌ در روش‌های عمق‌یابی پروفیل ‌برداری در اختیار قرار می‌دهد. قابلیت تعیین دقیق موقعیت داده بر روی زمین به مقدار زیادی توسط سامانه‌های تعیین موقعیت ماهواره‌ای افزایش یافته است. امروزه با ترکیب رقومی و آنی سیستم‌های تعیین موقعیت ماهواره‌ای و عمق‌یاب‌های الکترواکوستیکی رقومی، قادر به ثبت حجم زیادی از داده‌های دقیق آبنگاری برای تهیه نقشه‌های دقیق برای امور ناوبری و مهندسی می‌باشیم.

دستگاه‌های اندازه‌گیری عمق به‌ صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:

الف- دستگاه‌های عمق‌یاب تک پرتوی که به دقتی بهتر از دسیمتر در آب‌های کم عمق‌دست یافته‌اند.

ب- فناوری عمق‌یابی چند پرتوی که درحال توسعه سریع بوده و امکانات بالفعل فراوانی را برای بررسی کامل و دقیق بستر در اختیار قرار می‌دهد.

پ- عمق‌یابی به‌صورت لیزر هوایی، فناوری جدیدی است که در نقشه‌برداری از آب‌های کم عمق و زلال بسیار سودمند است.

پس از تهیه نقشه های هیدروگرافی در بنادر و آنالیز آنها، پروژه هایی جهت انجام عملیات لایروبی (تعمیق یا نگهداری) بمنظور حفظ عمق کانال ها و ایمنی تردد شناورها آغاز میگردد.  

لایروبی:

عبارتست از برداشت لای و رسوبات بستر دریا، آبراهها و حوضچه ها آبی که با استفاده از انواع دستگاهها و تجهیزات لایروبی صورت میگیرد. لایروبی ممکن است به منظور ایجاد عمق و احداث کانال یا آبراه یا افزایش عمق حوضچه ها و محدوده های آبی نیز مورد استفاده قرارگیرد. نوع تجهیزات لایروبی به نوع و جنس بستر و همچنین عمق اولیه آب در آن محدوده ارتبا مستقیم دارد.
اداره کل بنادرودریانوردی استان گیلان با دارا بودن لایروب مکنده هاپرساکشن یاسین باظرفیت 1000مترمکعبی یاسین ، لایروب کاتر ساکشن شهید رشیدی با ظرفیت ٣٠٠ متر مکعب در ساعت و لایروب چنگکی مهاجرباتلاشهای بی وقفه نسبت به تأمین عمق لازم جهت پهلوگیری شناورهای بزرگ اقدام می نماید.

نوسانات آبی نیز توسط قدیمی ترین و با سابقه ترین دستگاه تاید گیج موجود در دریای خزر که درسال 1305در بندر انزلی نصب گردیده است ثبت می گردد. آمار بدست آمده که به صورت روزانه و در ساعات 8 صبح و ١٢و ١٨ دیده بانی جمع آوری میگردد در پایان هر ماه به مراکز مطالعاتی و سازمانهای ذیربط ارسال می گردد.

 


تاریخ بروزرسانی : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۰۰

اطلاعات بیشتر :