پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹
 
مهندس حسین چراغی در پانزدهمین سالگرد عروج ملکوتی شهید بزرگوار مهندس دهگان حضور یافت

 

 

 

 

مهندس حسین چراغی سرپرست بنادرودریانوردی استان گیلان جهت گرامیداشت جایگاه والای شهدای وزارت راه و شهرسازی در پانزدهمین سالگرد عروج ملکوتی شهید بزرگوار مهندس حاج حسن دهگان حضور یافت و با گرامیداشت یاد و خاطره این شهید بزرگوار با آرمانها شهدا و امام شهیدان تجدید بیعت کرد.


ساتزتلت

معرفی شهید : 

مهندس دهگان در ۲۸ مرداد ماه سال ۱۳۳۷ در یک خانواده کشاورز در روستای گلسفید از توابع شهرستان لنگرود دیده به جهان گشود. وی در سال ۱۳۴۴ جهت تحصیل درس طلبگی به مدت ۲ سال در حوزه علمیه آستانه اشرفیه و سپس برای تحصیلات تکمیلی عازم قم شدودر سال ۱۳۵۰ ملبس به لباس روحانیت گردید. ایشان از جمله کسانی بود که در کنار تحصیل دروس حوزوی و موفقیت در امتحانات سخت آن و کسب رتبه اول و دوم ، موفق به اخذ دیپلم در رشته ریاضی شد. او در دوره طلبگی همراه با دیگر برادران در صحنه مبارزات طلاب علیه رژیم ستم شاهی بین سالهای ۵۰تا ۵۳ در تهران و قم حضور داشت. وبه پخش کتب سیاسی در شهر و روستای محل تولد خود نیز، فعالیت چشمگیری داشت.


سللانموو

تحصیلات :

مهندس دهگان با توجه به موفقیت در امتحانات زبان انگلیسی اعزام دانشجو به خارج ، در آبان ۱۳۵۴ عازم کشور فلیپین شد. و در طی ۴ سال تحصیل مستمر با کسب درجات عالی موفق به اخذ لیسانس مهندسی در رشته راه و ساختمان گردید. او در جو خفقان ایجاد شده توسط سفارت خانه های رژیم ستم شاهی بین دانشجویان خارج از کشور در سال ۱۳۵۴ بهمراه چند تن از دوستانش ، انجمن اسلامی دانشجویان فیلیپین را بنیانگذاری نمود. ایشان ضمن داشتن مسئولیت اجرایی انجمن اسلامی و برنامه ریزی و ترتیب دادن تظاهرات دانشجویی و نوشتن مقالات ، نقش موثری در جلوگیری از انحرافات اخلاقی و همچنین ارتباط با گروههای مبارز مسلمان در جنوب فیلیپین داشت. در خرداد ماه سال ۵۹ بمنظور ایفای وظیفه به کشور مراجعت نمود و با توجه به تعهد و تخصص در دفتر فنی استانداری اراک و واحد فنی شهرداری قم مشغول شد. پس از آشنایی مسئولین از سوابق سیاسی و علمی او در بهمن ماه ۵۹ طی حکمی از سوی وزیر وقت کشور و در زمان استانداری برادر شهید مهندس علی انصاری به سمت فرماندار انزلی منصوب گردید. با توجه به لیاقت و شایستگی در فروردین ۶۲ طی حکمی از سوی وزیر وقت کشور به سمت معاون عمرانی استانداری گیلان منصوب شد و تا پایان شهریور ۶۳ در این سمت باقی ماند. در فروردین سال ۶۳ به پیشنهاد وزیر کشاورزی و با حکم صادره از سوی وزرای کشاورزی ، اقتصادی و دارایی و برنامه و بودجه به سمت مدیر عامل شرکت سهامی شیلات ایران منصوب گردید. سپس با حکم صادره از سوی وزیر وقت کشور به سمت معاون برنامه یزی وهماهنگی امور اجرایی استانداری گیلان منصوب شد. و مدت دو سال در این سمت مشغول به فعالیت بود. مهندس دهگان از ابتدای سال ۶۷ بعنوان مشاور وزیر راه و ترابری مشغول خدمتگزاری شد وبا توجه به تجارب ، درایت و تخصص ایشان پس از مدت کوتاهی بعنوان معاون راهداری و هماهنگی امور استانهای وزارت راه و ترابری منصوب گردید. وی با توجه به تعهد و اخلاصی که داشت از سوی اعضای انجمن های اسلامی وزارت راه و ترابری و سازمانهای تابعه به عضویت شورای مرکزی انجمن اسلامی وزارت راه و ترابری انتخاب گردید.


باتمندتن

فعالیت در وزارت :

مهندس دهگان از ابتدای سال۷۱ با حکم صادره از سوی وزرای عضو مجمع عمومی سازمان توسعه راههای ایران به عضویت هیئت مدیره این سازمان انتخاب و به عنوان قایم مقام مدیرعامل ، نایب رییس هیئت مدیره و معاون فنی و اجرایی سازمان مذکور خدمات گسترده ای را در امر اجرای پروژه های راهسازی ، فرودگاه و راه آهن در سطح کشور به انجام رسانید. ایشان دردوره پنجم نمایندگی مجلس شورای اسلامی ، بعنوان یکی از خادمین نظام در کسوت نماینده مردم شریف شهرستان لنگرود حضور فعالی داشتند که پس ازگذشت سالها از آن زمان ، هنوز فعالیت و تلاشهای آن فقید در یا د و خاطره ها باقی مانده است . مهندس دهگان در هر جایگاه و مسئولیتی کفایت خویش را چنانکه شایسته یک مسئول مسلمان و دلسوز است را نمودار ساخت. سرانجام درحوالی ساعت هشت صبح روزپنج شنبه ۲۷ اردیبهشت سال ۱۳۸۰، مهندس دهگان معاون وزیر راه و ترابری درسانحه سقوط هواپیمای یاک ۴۰ بهمرا وزیرراه وقت ، شهید دکتردادمان درجنگلهای استان گلستان حین ماموریت کاری به شهادت رسید.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۵۳
روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان |
کد خبر : ۳۵,۷۹۹

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید