یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
 
بهره برداری از پروژه های منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا در هفته دولت

 

  

 


 مدیرکل بنادر ودریانوردی استان گیلان از افتتاح پست دوم اسکله منطقه ویژه اقتصادی بندر چند منظوره آستارا به همراه دو انبار بزرگ نگهداری کالاها در این بندر همزمان با هفته دولت خبر داد.

 در آخرین روز از هفته دولت با حضور دکتر نجفی استاندار گیلان، مهندس اسلامی عضو هیئت عامل و معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادر، مهندس چراغی مدیرکل بنادر گیلان، فرماندار، نماینده مردم شریف شهرستان، شهردار، و جمعی از مسئولین محلی و انتظامی شهرستان آستارا، 1 پست اسکله، 1 باب انبار، ساختمان اداره گمرگ منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا و 3 هکتار استحصال حوضچه داخل بندر را افتتاح کردند.

مدیرکل بنادر گیلان در مراسم افتتاح این پروژه ها در بندر آستارا ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، به بیان فعالیت بندر آستارا از سال 1392 که اولین پست اسکله آن مورد بهره برداری قرار گرفت پرداخت و افزود: ظرفیت بندر آستارا تا پیش از این 600 هزار تن بود که با افتتاح پست دوم اسکله به 1 میلیون تن در سال افزایش می یابد.

  

وی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا به عنوان یکی از مسیرهای اصلی در کریدور شمال به جنوب نقش مهمی در اقتصاد و توسعه دریا محور در جمهوری اسلامی ایران ایفا می کند، افزود: با اتمام فاز بندی کامل بندر تجاری آستارا، 2.5 میلیون تن کالا در این بندر بین المللی کشور جابه جا خواهد شد و در حال حاضر این بندر به 60 درصد پیشرفت فیزیکی و بهره گیری از یک پست اسکله کامل از چهار پست اسکله فاز نهایی، وظیفه ذاتی خود را در حوزه تبادلات اقتصادی و دریا محور به خوبی انجام می دهد.


چراغی ظرفیت فعلی بندر آستارا را ۶۰۰ هزار تن عنوان و تصریح کرد: بخش خصوصی در بندر آستارا تاکنون مبلغ ۵۰ میلیارد تومان در حوزه روساخت ها و ایجاد اسکله ها، سرمایه گذاری و هزینه کرده است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان ادامه داد: بخش دولتی نیز در بندر تجاری آستارا بیش از ۱۷ میلیارد تومان و در حوزه زیرساخت ها، ایجاد موج شکن ها و همچنین بخش آبخور و لایروبی سرمایه گذاری کرده است.


استاندار گیلان نیز در مراسم افتتاح پروژه های بندر تجاری آستارا ضمن گرامیداشت هفته دولت و تقدیر از تلاشهای و سرمایه گذاری سازمان بنادر و بخش خصوصی در آماده ساختن زیرساختهای مناسب در بندر آستارا خاطر نشان کرد: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری که امسال را سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل اعلام نموده اند، می بایست ضمن آماده ساختن زیرساختهای مناسب برای تحول اقتصادی از این زیرساختها استفاده بهینه برد.

وی اظهار امیدواری کرد تا این بندر همچنان در مسیر رشد قدم بردارد و دولت نیز در این مسیر حمایت لازم را از بخش خصوصی می کند.

بندر آستارا نخستین بندر خصوصی کشور است و در حال حاضر ارتباط تجاری این بندر با بنادر حاشیه دریای خزر از قبیل بندر باکو در جمهوری آذربایجان، بندر اکتائو در قزاقستان، بندر ماخاچ قلعه در جمهوری خودمختار داغستان و همچنین بندر آستراخان در روسیه برقرار است.

 

افتتاح بندر آستارا 03افتتاح بندر آستارا 02 افتتاح بندر آستارا 01
افتتاح اسکله بندر آستارا 11
افتتاح اسکله بندر آستارا 10
افتتاح اسکله بندر آستارا 9
افتتاح اسکله بندر آستارا 8
افتتاح اسکله بندر آستارا 7
افتتاح اسکله بندر آستارا 6
افتتاح اسکله بندر آستارا 5
افتتاح اسکله بندر آستارا 4
افتتاح اسکله بندر آستارا 3
افتتاح اسکله بندر آستارا 2
افتتاح اسکله بندر آستارا 1

۸ شهریور ۱۳۹۵ ۱۶:۲۹
روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان |
کد خبر : ۳۶,۶۲۸

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید