دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰
 
سمینار طرح جامع بنادر بازرگانی ، در بندر انزلی برگزار شد
بندر انزلی نقش کلیدی در راهبری ملی دارد
 
 
 
 
بنادر به عنوان درگاه‌های مبادلاتی هر کشور در فعالیتهای اقتصادی و توسعه نقش بسزایی داشته و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشند به گونه‌ای که مطابق آمارهای رسمی، حدود ٩٠ درصد از تجارت خارجی ایران از طریق بنادر و مبادی دریایی انجام می‌شود. سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی ساخت و برنامه‌ریزی توسعه آتی بنادر  با در نظر گرفتن این مهم و به منظور ساماندهی و یکسان‌سازی برنامه های توسعه‌ای بنادر و جذب سرمایه گذاران در این زمینه، با استفاده از خدمات مهندسین مشاور  با تجربه داخلی و خارجی اقدام به تهیه طرح جامع بنادر بازرگانی کشور نمود.

 

دکتر محمدعلی حسن زاده ،  مدیرکل مرکز بررسی ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر و دریانوردی در این سمینار گفت : بندر انزلی به لحاظ اقتصادی ، سیاسی و بازرگانی مهمترین بندر شمال کشور است و همین ویژگی ها سبب می شود ، این بندر نقش کلیدی در راهبری ملی داشته باشد. 

 

وی پیرامون طرح جامع بنادر بازرگانی گفت: دوره اول طرح جامع در اوایل دهه ۱۳۵۰ توسط مشاور ادیبی - ‌هریس با لحاظ کردن افق ۱۵ ساله، چارچوبی را برای توسعه بلند مدت بنادر بازرگانی کشور ارائه کرد. دوره دوم طرح توسط مشاور JICA ‌در سال ۱۳۷۲ تهیه شده که در آن با تفسیر شرایط بین المللی و جایگاه کشور در این ساختار، خطوط کلی توسعه بنادر ترسیم و در نهایت به پیشنهاد اقدامات اجرایی بنادر بازرگانی منجر شد.

 

وی اضافه کرد: دوره سوم مطالعات با عنوان طرح جامع بنادر بازرگانی ایران توسط مهندسان مشاور طرح نو اندیشان و HPC از کشور آلمان به طور مشترک در سال ۱۳۸۳ در دو فاز ‌انجام شد که این مطالعات به طور مشخص برای دو افق زمانی در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۴ تدوین شد؛ به طوری که با توجه به تقارن انجام آن با تهیه طرح جامع حمل و نقل و برگزاری جلسات کارشناسی بین مهندسان مشاور مرتبط در هر دو طرف، عیناً طرح جامع بنادر بازرگانی تهیه شده جایگزین بخش دریایی طرح جامع حمل و نقل شد. 

 

مدیر کل مرکز بررسی ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر و دریانوردی افزود : دوره چهارم مطالعات به روز رسانی طرح جامع بنادر بازرگانی ایران با هدف ترسیم محورهای توسعه و تعیین ظرفیت بنادر کشور در افق ۱۴۰۴ و با در نظر گرفتن چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در این سال برای بنادر شهید رجائی، بوشهر، چابهار، انزلی، نوشهر، امیرآباد، امام خمینی (ره)، لنگه، خرمشهر، آبادان و شهید باهنر تعریف شده است.

 

در این سمینار ، مهندس علیرضا ساطعی ، دکتر پناهی و دکتر قاسمی ، توضیحاتی پیرامون طرح جامع بنادر بازرگانی از منظر"الگوسازی تقاضا و ظرفیت سنجی بندر انزلی" ، " ترافیک دریایی" ، "چشم انداز آینده" برای حاضرین ارائه دادند.


سمینار طرح جامع بنادر بازرگانی 1
سمینار طرح جامع بنادر بازرگانی 6
سمینار طرح جامع بنادر بازرگانی 7
سمینار طرح جامع بنادر بازرگانی 5
سمینار طرح جامع بنادر بازرگانی 4
سمینار طرح جامع بنادر بازرگانی 3
سمینار طرح جامع بنادر بازرگانی 2

۱۴ شهریور ۱۳۹۵ ۱۳:۵۷
روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان |
کد خبر : ۳۶,۷۰۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید