دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰
 
مقامات گمرک روسیه تمایل به توسعه و تسهیل روابط تجاری با ایران دارند

مدیرکل بنادر گیلان و معاون اول رییس گمرک فدرال روسیه بعد از ظهر دوشنبه از علاقمندی خود به توسعه و تسهیل روابط تجاری با ایران سخن گفتند .

 یاچسلاو ایوانف که در راس هیاتی بلندپایه از نمایندگان مناطق حساس گمرکی روسیه به گیلان سفر کرده است گفت: این سفر بیانگر این است که ما تمایل به رفع مشکلات گمرکی و تسهیل در روابط تجاری دو کشور داریم.
وی توسعه صورت گرفته در بندر انزلی را بیانگر دورنمای روشن اقتصادی عنوان و تصریح کرد: ساختار گمرکی این دو کشور به ما امکان اجرای اهداف امضا شده در تفاهمنامه بین روسای گمرک دو کشور را می دهد.

*ابراز امیدواری برای توسعه روابط
مدیرکل بنادر گیلان در این جلسه گفت : ما اکنون در شمال ایران با دو بندرگاه با بنادر روسیه در فعالیت هستیم .
وی با اشاره به فعالیت بنادر انزلی و آستارا، اظهار کرد: اهداف اصلی ایجاد و توسعه بنادر مراوده تجاری بیشتر و تسهیل تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر خاصه روسیه است .
وی یادآور شد: براساس تفاهم نامه امضاء شده بین روسای گمرک دو کشور مهمترین مساله تسهیل تجارت از طریق آنلاین شدن تجارت دو کشور ، کاهش و حذف تشریفات زاید گمرکی دو کشور ، شناسایی تجار خوشنام دو کشور و معرفی توسط دو گمرک به همدیگر و همچنین شفاف سازی تبادل کالا بین دو کشور بود.
از آنجایی که کشور روسیه بیشترین تبادل کالا را در میان کشورهای حاشیه خزر با این بندر دارد و همچنین بندر انزلی در محدوده منطقه آزاد انزلی قرار دارد که درحال حاضر بزرگترین بندر شمال ایران محسوب می شود و در حال توسعه است لذا توسعه بنادر در گیلان، اهمیت تجارت با روسیه را می رساند.
وی با بیان این که محوریت فعالیت های تجاری  با کشورهای حاشیه خزر خصوصا روسیه است خاطرنشان کرد:باید سعی کنیم که مبادلات تجاری دو کشور افزایش یابد. 
مبادلات داخلی حمل و نقل کالا در بندر انزلی از طریق نرم افزار خاصی صورت می گیرد و به اشتراک گذاری این نرم افزار با بنادر و گمرک روسیه برخی از مشکلات تجاری را مرتفع خواهد کرد و تلاش بر این است که درآینده نزدیک مشکلات حمل و نقل طرفین حل شود.

وی افزود همواره از سوی بنادر گیلان برای کشتی ها و تجار روسیه اولویت و تسهیلات حاضر برقرار شده است که امیدواریم که این اقدامات بصورت متقابل درکشور روسیه نیز انجام شده و برای تجار ما نیز این تسهیلات فراهم شود. 

معاون اول گمرک فدرال روسیه نیز گفت: برگزاری جلساتی در رفع این مشکلات می تواند تاثیر گذار باشد و امیدواریم در آینده نزدیک افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور را داشته باشیم. 
هیات اعزامی از روسیه شامل یاچسلاو ایوانف معاون اول رییس گمرک روسیه در قفقاز شمالی ،نمایندگان اداره کل گمرک جنوب روسیه -گمرک فدرال روسیه و روسای بخش بازرسی ، کنترل هزینه و مدیریت خطر این دو گمرکات بودند.
لازم به ذکر است بندر انزلی مجهزترین و قدیمی ترین بندر شمال کشور است و بعلت موقعیت راهبردی و ژئوپلتیک همواره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است. این بندر در طول تاریخ بعنوان دروازه ورود به اروپا و شاهرگ اتصال شمال به جنوب شناخته می شد و هم اکنون نیز جایگاه مهم و حساس خود را بعنوان یکی از مراکز مهم ورود کالا به کشور و نقطه اتصال کریدور شمال و جنوب حفظ کرده است. ایرنا.


هیئت روسی گمرک 7-95 10
هیئت روسی گمرک 7-95 9
هیئت روسی گمرک 7-95 8
هیئت روسی گمرک 7-95 7
هیئت روسی گمرک 7-95 6
هیئت روسی گمرک 7-95 5
هیئت روسی گمرک 7-95 4
هیئت روسی گمرک 7-95 3
هیئت روسی گمرک 7-95 2
هیئت روسی گمرک 7-95 1

۱۲ مهر ۱۳۹۵ ۲۲:۴۷
روابط عمومی بنادر و دریانوردی استان گیلان |
کد خبر : ۳۶,۹۵۹

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید