دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰
 
بندرانزلی با رشد 42.5 درصدی در میان بنادر دیگر کشور پیشتاز است

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، بندرانزلی بعنوان قدیمی ترین و بزرگترین بندر تجاری کشور در حوزه دریای خزر که پس از افزایش فشارها و تحریم های همه جانبه سیاسی و اقتصادی کشور از سوی قدرتهای بزرگ استکباری دچار رکود قابل توجهی در میزان و حجم تخلیه و بارگیری کالاها شده بود، پس از برجام و بهتر شدن فضای سیاسی و اقتصادی به همت مدیران و کارکنان خدوم خود به سمت رشد و بالندگی پیش می رود.

این مهم با توجه به آمار مقایسه ای عملیات بندری بنادر کشور درخلال ماههای فروردین لغایت مهرماه سالهای 94 و 95 مشهود است و با نگاهی به این آمار درمی یابیم که بندرانزلی با رشد 42.5 درصدی در میان بنادر دیگر کشور پیشتاز است، حال آنکه اغلب بنادر در این مدت رشد منفی را تجربه کرده اند.

این پیشرفت، در حالی رخ داده که بندرانزلی در هر دو حوزه واردات و صادرات رشد مثبتی را به ثبت رسانده است. رشد حدودا یک برابری واردات گندم به همراه رشد سه برابری واردات جو و پنج برابری واردات ذرت ازجمله موفقیت های جدید بندرانزلی در بخش واردات غلات در خلال مدت یاد شده است.

درکنار این موفقیت ها، بندرانزلی در راستای بدست آوردن مجدد سهم سنتی و دیرین خود در تخلیه و بارگیری فلزات و چوب نیز تلاش زاید الوصفی نموده بطوریکه رشد حدودا شصت درصدی در تخلیه و بارگیری فلزات و سی و پنج درصدی در تخلیه و بارگیری چوب و تخته را تجربه کرده است.

این موفقیت ها که جز با تلاش و کوشش و درایت مدیریت و کارکنان زحمتکش بندر انزلی و حمایت های بیدریغ مسئولین سازمانی و استانی در سایه عنایات پروردگار محقق نمی گشت و این نوید بخش رشدی بالنده و شاخص برای بندرانزلی در آینده می باشد.

 تتتتتننت

***  در این راستا و در خصوص چگونگی رشد حداکثری فعلی بنادر گیلان مهندس چراغی مطرح کرد:

با اشاره به اینکه بنادر استان گیلان بالاترین میزان رشد را داشته است، ما بیش از ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داریم و این رشد بر اثر برنامه‌ریزی بوده که ما هم به صورت نرم‌افزاری و هم به صورت سخت‌افزاری داشتیم. او با اشاره به اینکه کارهای زیادی برای رسیدن به این رشد انجام شده است افزود: این حاصل همکاری و تلاش همه سازمان‌هایی بود که در این صنعت ذی‌نفع هستند.

این مقام مسئول ادامه داد: ما برنامه‌های جدیدی نیز پیش‌رو داریم، پروژه‌های جدیدی مانند ایجاد مخازن خوراکی به عنوان یک بازار جدید در خزر که بتواند تنوع کالا در خزر را افزایش بدهد. همچنین مخازن غلات یکی از اهداف ما در افزایش بازار است. ضمن اینکه ما در حوزه صنایع پشتیبانی هم داریم برنامه‌ریزی می‌کنیم. صنایعی مانند تعمیر و ساخت کشتی که می‌تواند به عنوان یک صنعت تکمیل‌کننده موثر باشد وترافیک ما را افزایش بدهد.

مهندس چراغی با توجه به اینکه بندر انزلی ۵ سال پیش رتبه اول را در میان بنادر شمال کشور دارا بوده است گفت: با این برنامه‌ها و طرح‌هایی که ما داریم، انتظار می‌رود قاعدتا همین آهنگ رشد را داشته باشیم و بتوانیم پس از ۵ سال، امسال دوباره به رتبه اول بنادر شمال کشور برگردیم.

۱۷ آبان ۱۳۹۵ ۱۶:۵۷
روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان |
کد خبر : ۳۷,۱۸۹

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید