دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
 
سمینار پدافند غیر عامل در حوزه حمل و نقل در بنادر گیلان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان سمینار پدافند غیر عامل در حوزه حمل و نقل در بنادر گیلان برگزار شد

در این سمینار یک روزه که در سالن همایش اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان برگزار شد، در ابتدا ضمن خوش آمد گویی به مدعوین در رابطه با پدافند غیر عامل توضیحات مختصری ارایه شد و سپس از مدیرکل بنادر و دریانوردی جهت سخنرانی در موضوع پدافند غیر عامل دعوت به عمل آورد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی در ابتدا به مناسبت شهادت یازدهمین اختر تابناک ولایت و امامت حضرت امام حسن عسکری (ع)تسلیت گفت و در ادامه به معرفی استان گیلان از لحاظ فرهنگی، اقتصادی، گردشگری و ژئو استراتژیک پرداخت.

وی بیان کرد یکی از مشخصه های استان گیلان وجود صنعت حمل و نقل دریایی است که به عنوان یک صنعت مولد و اثرگذار در رشد این استان از گذشته مطرح بوده بطوری که در برخی کشورها که توسعه یافته هستند و فعالیتهای خوبی را اجرا کرده اند، حمل و نقل دریایی بیش از 45 درصد در اقتصاد کشورشان تاثیر گذار بوده اند، یعنی بیشتر از صنایع دیگر در کشورمان می تواند تاثیر گذار باشد و اهمیت این صنعت را نشان می دهد و این صنعت در جهان همواره رو به رشد است و باعث رونق اقتصادی در کشورها می شود.

مهندس چراغی تاکید کرد بیش از 90 درصد مبادلات تجاری در دنیا به وسیله حمل و نقل دریایی انجام میشود و نشان دهنده اینست که دنیا بر روی این تجارت سرمایه گذاری کرده و اگر ما در این حوزه فعالیت و توجه کافی نداشته باشیم در تجارت بین المللی عقب می مانیم و به ناچار باید از تمام ظرفیتهای خودمان حداکثر استفاده را ببریم.

وی اظهار داشت: به علت تغییر در الگوهای جنگ در دنیا، رویکرد دفاع هم تغییر کرده و ما باید باید پایگاههای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و علمی خودمان را برای دفاع در برابر حملات جدید مجهز کنیم.

 مدیرکل بنادر و دریانوردی در ادامه اظهار داشت: بندر انزلی با قدمت بیش از 100 سال، قدیمی ترین بندر شمال کشور است و به عنوان یک برند بین المللی مطرح است و بندر آستارا با ظرفیت یک میلیون تن، دومین بندر فعال استان گیلان محسوب می شود و در آینده ای نزدیک بندر چمخاله سومین بندر استان گیلان خواهد شد.

وی اظهار داشت ایجاد بنادر در نقاط مختلف یکی از دیدگاه ها و رویکردهای پدافند غیر عامل می باشد به این دلیل که اگر یکی از بنادر ما دچار مشکل بشود ما بتوانیم از بنادر دیگر جهت برقراری واردات و صادرات استفاده کنیم. 

 مهندس چراغی با اشاره به سهم 50 درصدی مبادلات تجاری بندرانزلی در بنادر شمال کشور متذکر شد: سال گذشته سهم بندرانزلی 32 درصد بود که به دلیل خدمات بهتر و قیمت مناسب برای صاحبان کالا، در حال حاضر نیمی از تبادلات تجاری دریای در اختیار بندرانزلی است.

 وی در ادامه اشاره کرد: ما در 4 حوزه دریایی و بندری، آی تی، فنی و مهندسی و حفاظت فیزیکی، پدافند غیر عامل را لحاظ کرده ایم و از آنجائیکه بندر انزلی توسط شهر محصور شده است ممکن است که در شرایط خاص با تهدید جدی مواجه شویم و بنابراین باید مسیرهای جایگزینی برایش ایحاد کنیم.

مهندس چراغی با اشاره به حمل و نقل چند وجهی، اتصال بندر انزلی به شبکه ریلی کشور را بسیار مهم بر شمرد و اظهار امیدواری کرد که با انجام اینکار حمل و نقل راحت تر و سریع تر انجام خواهد گرفت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی به ایجاد اسکله دلفین جهت تخلیه و بارگیری فرآورده های سوختی اشاره کرد و اظهار داشت: این کار به افزایش ضریب ایمنی می انجامد و در صورت وقوع حادثه به شهر آسیبی نمی رسد.

وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: در جهت حفظ امنیت اطلاعات، پایگاه های داده را در چندین محل به صورت موازی احداث کردیم تا در مواقع اظطراری اطلاعات محفوظ بماند.

 در ادامه این سمینار جناب دکتر توشه نیز در خصوص راهکارها و روش های پدافند غیرعامل و تاثیر آن بر روند بهبود عملکرد دستگاهها و بنگاهها به ایراد سخنرانی پرداخت.

در انتهای سمینار پدافند غیر عامل از اسکله ها و تجهیزات بندر انزلی و همچنین آتش نشانی این بندر بازدید شد.


پدافند غیر عامل 32
پدافند غیر عامل 31
پدافند غیر عامل 30
پدافند غیر عامل 28
پدافند غیر عامل 27
پدافند غیر عامل 26
پدافند غیر عامل 24پدافند غیر عامل 6

پدافند غیر عامل 3
پدافند غیر عامل 2
پدافند غیر عامل 58
پدافند غیر عامل 57پدافند غیر عامل 52

پدافند غیر عامل 71
پدافند غیر عامل 70
پدافند غیر عامل 68
پدافند غیر عامل 66

پدافند غیر عامل 63

پدافند غیر عامل 61
پدافند غیر عامل 50
پدافند غیر عامل 90
پدافند غیر عامل 86
پدافند غیر عامل 41
پدافند غیر عامل 39
پدافند غیر عامل 38
پدافند غیر عامل 116
پدافند غیر عامل 112
پدافند غیر عامل 109
پدافند غیر عامل 49
پدافند غیر عامل 48
پدافند غیر عامل 1

۲۰ آذر ۱۳۹۵ ۱۰:۵۳
روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان |
کد خبر : ۳۷,۴۳۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید