پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰
 
اتصال چین به بندرانزلی ، تحولی راهبردی در حمل ونقل دریایی خزر

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل  بنادر و دریانوردی گیلان، حسین چراغی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری سه جانبه بمنظور راه‌اندازی کریدور حمل چند وجهی، چیندریای خزر- بندر انزلیقزوین، مابین اتحادیه حمل و نقل و ارتباطات چین، اتاق بازرگانی صنایع و معادن کشاورزی استان قزوین و اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان عنوان کرد: بزودی با راه‌اندازی این مسیر جدید حجم مبادلات تجاری از مبداکشور چین در بندر انزلی افزایش چشمگیری خواهد داشت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان ادامه داد: پیرو بررسی ها و کارشناسی های  مقدماتی بعمل آمده طی چند ماه گذشته در خصوص ایجاد این کریدور جدید، آقای وو جینگ یو، مدیر هماهنگی شعبه کریدور ریلی اتحادیه حمل و نقل و ارتباطات چین و بهمراه رییس و اعضای اتاق بازرگانی صنایع و معادن کشاورزی استان قزوین از زیر ساخت ها و تأسیسات قدیمی ترین بندر شمال ایران  بازدید و پس از آن  جلسه مشترک  سه جانبه با حضور هیات چینی و اتاق بازرگانی استان قزوین در بندر انزلی  تشکیل  و پیرامون  موضوعات مختلف این کریدور بحث و تبادل نظر صورت گرفت که در نهایت منتج به ایجاد دبیرخانه مشترک سه جانبه با معرفی نمایندگان طرفین  شد.

 

حسین چراغی افزود : پس از تشکیل دبیرخانه مشترک و بررسی های بعمل آمده تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه مابین اداره کل بنادر ودریانوردی استان گیلان ،اتحادیه حمل و نقل و ارتباطات چین و اتاق بازرگانی استان قزوین در سازمان بنادر و دریانوردی و با حضور مدیرکل تعرفه و ترانزیت سازمان بنادر امضا شد.

مدیرکل بنادر ودریانوردی استان گیلان هدف از امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری سه جانبه را  معرفی کامل پتانسیل‌های بنادر استان  و در نتیجه افزایش  توسعه مبادلات تجاری بین دو کشور در بنادر استان بخصوص بندر انزلی  دانست.

 

وی ادامه داد : این مسیر برخوردار از مزیت های پایدار و ممتازی در شاخص های زمان، مسافت ، قیمت و اطمینان برای حمل انواع کالا بویژه کانتینر نسبت به سایر مسیرهای موجود می باشد.

حسین چراغی افزود: براساس این تفاهم‌نامه همکاری، خط ریلی از کشور چین به شمال دریای خزر متصل شده و کالاها از مسیر دریایی به بندرانزلی و پس از آن کالا به قزوین ارسال می شود تا از طریق شبکه سراسری راه آهن جمهوری اسلامی ایران و حمل جاده ای به مقاصد مورد نظر انتقال یابد.

مدیرکل بنادر ودریانوردی استان گیلان تصریح کرد: کریدور جدید در جهت تغییر الگوی حمل و نقل دریایی در خزر و تبدیل ان به تجارت بین المللی و افزایش و بهبود حمل و نقل کانتینری در بندر انزلی بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

 

اخحتتول

لاوککک

۳۰ آذر ۱۳۹۵ ۱۴:۳۰
روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان |
کد خبر : ۳۷,۵۰۶

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید