پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹
 
سیاست اقتصاد دریا محور و اقتصاد مقاومتی همواره سرلوحه کار بنادر گیلان است
مدیرکل بنادر و دریانودری استان گیلان در همایش ائمه محترم جمعه گیلان مطرح کرد: سیاست اقتصاد دریا محور و اقتصاد مقاومتی همواره سرلوحه کار بنادر گیلان است
به گزارش روابط عمومی  اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، حسین چراغی در همایش ائمه محترم جمعه شهرستان های استان گیلان با حضور استاندار محترم و حضرت آیت الله قربانی با اشاره به اینکه اقتصاد دریا محور و اقتصاد مقاومتی همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است ازاینرو بنادر گیلان این مهم را سرلوحه کار خود قرار داده است.
 
مهندس چراغی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان ضمن عرض تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) بیان کرد: ظرفیت بندرانزلی به عنوان مجهزترین بندر شمال کشور 17 میلین تن در سال است و این ظرفیت پاسخگوی همه صادرات و واردات و ترانزیت کالا را در استان است.
حسین چراغی افزود: بندر آستارا نیز با ظرفیت 2و نیم میلیون تن رسالت تامین نیازهای صادراتی ، وارداتی و ترانزیتی غرب استان را در خصوص کاهش قیمت کالا به مصرف کننده دارد.
 
مدیرکل بنادر گیلان گفت: در سالی که گذشت بنادر گیلان با 2میلیون و 800 هزار تن تخلیه و بارگیری کالا مقام اول بنادر شمال  کشور را به خود اختصاص داد در حالی که در چهار سال گذشته این جایگاه در اختیار سایر بنادر شمال بود.
وی افزود: با توجه به اینکه سیاست های اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دریا محور همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و با توجه به ظرفیت خدادادی کشور در شمال و جنوب و دسترسی به دریا ، اشاره کرد در منطقه خاورمیانه تنها کشوری هستیم که هم در شمال و  هم در جنوب به آبهای منطقه ای و بین المللی دسترسی داریم از اینرو در صنعت دریایی و بندری می توانیم به رشد اقتصادی  و اشتغالزایی پایدار دست یابیم.
چراغی بیان کرد: با عنایت به منویات مقام معظم رهبری و تاکید در ایجاد اشتغال برای جوانان لذا در حوزه اقتصاد دریا محور حجت برای ما تمام است و باید تلاش کنیم تا به این مهم جامه عمل بپوشانیم.
وی در ادامه گفت : بنادر گیلان و بطور خاص بندر انزلی از ابتدا به عنوان بنادر چوب و آهن و مواد اولیه مطرح بوده اما با توجه به سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی از امسال ارتقای ظرفیت اقتصادی بنادر را در دستور کار خود قرار دادیم و به طور جدی پیگیر تنوع بخشی به سبد خدمات دریایی و بندری  هستیم.
چراغی افزود: برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی دو مؤلفه مهم دروزا بودن و برون گرا بودن اقتصاد مورد توجه است و همانطوریکه در حوزه صادرات امسال 15 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته ایم در صدد هستیم تا با توسعه زیرساختها و روساختهای دریایی و بندری در بنادر گیلان و همچنین با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در جهت افزایش حجم صادرات از طریق بنادر استان گیلان به کشورهای CIS اقدام نماییم. 
*** ایجاد فرصت های شغلی ایجاد مجتمع گردشگری دریایی به دلیل دارا بودن گیلان در خصوص ظرفیت های گردشگری 
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به اینکه در سالهای گذشته به دلیل عدم شناخت ظرفیت های گردشگری و ضعف زیر ساختی نتوانسته ایم بهره برداری لازم را از ظرفیت های گردشگری در استان ببریم ،  لذا با استفاده از این پتانسیل و با ایجاد  و افتتاح  مجتمع گردشگری دریایی در سال اینده 700شغل مستقیم و 1500شغل غیر مستقیم ایجاد خواهد شد. 
 
وی افزود: صنعت کشتی سازی و تعمیرات کشتی نیز سال آینده از پروژه های مورد نظر ما است که می تواند به اقتصاد منطقه و فرصت های شغلی کمک شایان توجه ای بکند. وی اشاره کرد : در این پروژه  500 شغل  مستقیم و 1000 شغل غیر مستقیم ایجاد می شود.
 حسین چراغی با بیان اینکه، بالغ بر 5 هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم برای پروژه بندری قابل تصور است مطرح کرد: نقطه عطف این دو پروژه این است که منابع دولتی در آن هزینه نمی شود بلکه جذب و شناسایی بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری بخش خصوصی مورد نظر است.
وی افزود : دوره ساخت طرح گردشگری بندر انزلی 5 ساله است که فاز دریایی آن در سال 96 به بهره برداری می رسد. پروژه کشتی سازی نیز در دوره 4 ساله تعریف شده است که بخش تعمیرات آن در دو سال اول و ساخت سایت کشتی سازی در دوسال آخر قرارداد شرع به کار می کند.

لرتوکن

البزطردات یییدواتتن

۲۷ اسفند ۱۳۹۵ ۱۵:۳۱
اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان |
کد خبر : ۳۸,۲۵۹

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید