پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
 
پیشگیری و مقابله با آلودگی های نفتی از مهمترین اولویت های کاری سازمان بنادر و دریانوردی است
به گزارش روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی محمد راستاد روز یکشنبه در حاشیه برگزاری اجلاس منطقه ای کنوانسیون تهران اظهار کرد: علاوه بر تردد کشتی  ها به عنوان یکی از عوامل مهم در افزایش آلودگی های نفتی در دریای خزر ،  آلودگی های صنعتی  از سمت ساحل نیز در افزایش میزان آلودگی این دریا ، تاثیر بسزایی دارد.
وی با اشاره به انجام برنامه ریزی و تبیین طرح های لازم الاجرا برای مقابله با آلودگی ها افزود: کنترل تردد کشتی ها و بازرسی نحوه رعایت الزامات مقررات مربوط به حفاظت از محیط زیست دریایی توسط کشتی ها  به عنوان عملیات پیشگیری از آلودگی های نفتی در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی قرار دارد.
راستاد تصریح کرد: پایش مداوم کشتی هایی که در دریاها تردد می کنند و نحوه مدیریت دفع مواد زائد این کشتی ها و همچنین حصول اطمینان از نحوه فعالیت کشتی ها تا جایی که منجر به آلودگی دریا نشوند از مهمترین اقدامات در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی در کلیه بنادر کشور است .
معاون امور دریایی و عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی جمع آوری آلودگی مواد نفتی در دریا را کاری بسیار دشوار خواند و اظهار کرد: سازمان بنادر و دریانوردی تجهیزات متنوع و مختلفی را در بنادر کل کشور برای محدود کردن انتشار آلودگی های نفتی و جمع آوری آن از سطح دریا در اختیار دارد.
راستاد ارزش مالی تجهیزات مقابله با آلودگی های نفتی در بنادر کشور را رقمی افزون بر 30 میلیون یورو عنوان کرد و افزود: سازمان بنادر و دریانوردی کشور آمادگی لازم برای مقابله با بروز هرگونه شرایط اضطراری را داشته و به صورت مستمر تمرینات آمادگی در راستای جمع آوری مواد نفتی از دریا را با استفاده از پرسنل متخصص انجام می دهد.
مهندس چراغی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان نیز در حاشیه برگزاری این اجلاس بیان کرد:
 نخستین اجلاس منطقه ای کنوانسیون تهران پس از لازم الاجرا شدن آن و با هدف اجرایی شدن پروتکل آمادگی، واکنش و همکاری منطقه ای در مقابله با سوانح آلودگی نفتی(پروتکل آکتائو) و کارگروه پایش و ارزیابی محیط زیست دریایی و همچنین بررسی پیش نویس پروتکل پایش، ارزیابی، دستیابی و تبادل اطلاعات و با شعار خزر پاک و ایمن در گرو تعامل منطقه ای ، در بندرانزلی آغاز شده و به مدت چهار روز ادامه دارد.
وی افزود : کنوانسیون تهران در راستای مقابله با آلودگی های زیست محیطی و حفاظت از محیط زیست دریای خزردر سال 2003 به امضاء پنج کشور ایران، جمهوری آذر بایجان، قزاقستان ، روسیه و ترکمنستان رسیده است.
در همین راستا مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان مطرح کرد: با توجه به برگزاری اجلاس منطقه ای کنوانسیون تهران در خصوص اجرایی کردن پروتکل منطقه ای مقابله با آلودگی نفتی در دریای خزر با حضور نمایندگان کشورهای حاشیه دریای خزر و همچنین نمایندگان دستگاههای ذیربط ملی در گیلان، مانور ملی، منطقه ای (جستجو و نجات و جلوگیری از آلودگی های دریایی) در بندر انزلی برگزار خواهد شد.
مهندس چراغی با اشاره به برگزاری مانور مقابله با آلودگی های زیست محیطی و ایمنی و نجات در روزهای 28 فروردین ۱۳۹۶ افزود : مسئولین کشوری، استانی و نمایندگانی از کشورهای حاشیه خزر در این مانور حضور خواهند داشت. 
 
وی تبیین اهمیت رعایت مسائل زیست محیطی ، ارتقای فرهنگ دریا و دریانوردی در کشور ، کاهش زمان امداد و نجات را از اهداف اجرای این مانور اعلام کرد. 
به گزارش روابط عمومی اداده کل بنادر و دریانوردی  استان گیلان مهندس راستاد، معاون دریایی سازمان بنادرودریانوردی و مهندس چراغی مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان و جمعی از مسئولین ملی و منطقه ای در اجلاس ملی منطقه ای کنوانسیون تهران با عنوان خزر پاک و ایمن در گرو تعامل منطقه ای در بندرانزلی حضوریافتند.

 

 

طزبلتایببسیبلس

 

اجلاس کنوانسیون تهران 12
اجلاس کنوانسیون تهران 11
اجلاس کنوانسیون تهران 9
اجلاس کنوانسیون تهران 8
اجلاس کنوانسیون تهران 7
اجلاس کنوانسیون تهران 6
اجلاس کنوانسیون تهران 5
اجلاس کنوانسیون تهران 4
اجلاس کنوانسیون تهران 3
اجلاس کنوانسیون تهران 2
اجلاس کنوانسیون تهران 1

۲۷ فروردین ۱۳۹۶ ۱۵:۳۴
اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان |
کد خبر : ۳۸,۴۴۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید