دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
 
توسعه‌ی پایدار یکی از موضوعات مهم در کشور برای بهره‌مندی از منابع محسوب می‌شود



  استاندار صبح امروز در جلسه‌ی مشترک کارگروه تخصصی ساماندهی سواحل، بنادر و جزایر کار ویژه مرز شورای امنیت کشور و کمیته‌ی ساماندهی و مدیریت سواحل استان و شورای صیانت و حفظ حقوق بیت المال گفت: اقدامات پیشگیرانه یکی از وظایف اصلی در کاهش مشکلات حوزه‌ی سواحل و تالاب انزلی است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر محمدعلی نجفی در این جلسه‌ی 3 ساعته که با حضور معاون مهندسی و توسعه‌ی امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی، مشاور وزیر کشور، نماینده دادستان کل کشور و جمعی از مدیران استانی در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد به پیگیری‌های مستمر در آزاد سازی حریم سواحل و استفاده از فرصت‌های موجود در بخش اقتصاد دریامحور در گیلان اشاره کرد و افزود : موضوعات مطرح شده در این جلسه جزء نگرانی و دغدغه‌ی مشترک مدیران استانی در قوای مختلف است.

وی به طرح مشکلات سواحل و تالاب انزلی در سفرهای رئیس جمهور، رئیس قوه‌ی مقننه و معاون اول رئیس جمهور به گیلان اشاره و خاطر نشان کرد : همچنین در جلسه‌ای در حضور رئیس قوه‌‌ی قضاییه بر ضرورت استفاده از فرصت سواحل و مشکلات موجود تأکید و پیگیری صورت گرفت.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه در دو سفر رئیس مجلس و معاون اول رئیس جمهور خوشبختانه 2 مشکل اساسی سد شفارود و نیز تمدید مهلت مالی سال 95 برای استفاده از اسناد خزانه برطرف گردید گفت : رفع مشکل زیست محیطی شفارود با پیگیری حضوری توسط اینجانب در جلسه‌ی اخیر هیئت دولت تصویب و اسناد خزانه‌ که یکی از مشکلات استان‌های مختلف بشمار می‌رفت در روز گذشته طی یک طرح دو فوریتی به تصویب مجلس رسید.

دکتر نجفی بر ضرورت تغییر نگاه در برخی از مشکلات تأکید و تصریح کرد : مشکل تالاب انزلی یک موضوع استانی نیست بلکه موضوعی ملی و فراملی است که باید با نگاهی منسجم و با تخصیص اعتبارات همانند دریاچه‌ی ارومیه توجه ویژه شود.

دکتر نجفی به برخورداری سازمان بنادر و دریانوردی کشور از امکانات مطلوب اشاره کرد و گفت : باتوجه به اینکه بخش اعظمی از اعتبارات این سازمان از درآمدهای آن است انتظار داریم با جدیت به مسائل استان گیلان ورود پیدا کنند.

وی افزود : همانطوریکه ازسازمان برنامه و بودجه‌ی کشور انتظار کمک داریم سازمان بنادر نیز باید سهم بسزایی در این خصوص داشته باشد.

استاندار گیلان به آزاد سازی حریم تالاب اشاره و اظهار داشت : در دولت یازدهم موفق به احیاء و رفع تصرف از 70 هکتار اراضی تالاب انزلی با همکاری محیط زیست شدیم.

وی یکی از وظایف اصلی در حوزه‌ی سواحل و تالاب را اقدامات پیشگیرانه عنوان کرد و افزود : در این خصوص آمادگی هرگونه همکاری وجود دارد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه در بخش مدیریت پسماند نیز پیگیری‌های مستمری صورت گرفته گفت : در سفر اخیر به کشور آلمان در اطراف فرانکفورت همان هیأتی که از محل دپوی زباله در منطقه‌ی سراوان رشت بازدید کرده بود به وسیله‌ی زباله سوز یک منطقه‌ همانند سراوان را به فضایی سبز و زیبا تبدیل کرده بودند.

وی افزود : درخصوص خرید زباله سوز مدت طولانی است که پیگیر هستیم و نگاه ملی را می‌طلبد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه درخصوص اجرای طرح مدیریت یکپارچه‌ی سواحل با جدیت پیگیر هستیم افزود : یکی از مباحثی که وزارت کشور و مجلس پیگیر هستند ایجاد سازمان عمران سواحل است که می‌تواند نقش بسزایی در تعریف نحوه ی استفاده از سواحل و رفع نگرانی‌ها در انسجام دستگاه‌ها و موضوعات گردشگری ایفاء کند.

وی یادآوری فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه از فرصت دریا برای پویایی منطقه و ملی استفاده خوبی نشد گفت : بحمدا... با اجرای طرح پرورش ماهی در قفس و همچنین ماهیان خاویاری گام مثبتی در این خصوص در گیلان برداشته شده است.

وی افزود : تولید خاویار که در گذشته حجم تولید آن در کشور 300 تن و 100 تن آن در گیلان بود پس از 3 دهه به 2 تن تقلیل پیدا کرده بود که خوشبختانه جزء مباحث اصلی استان قرار گرفته و نتایج آن را به زودی شاهد خواهیم بود.

دکتر نجفی بر لزوم برگزاری جلسات کارشناسی در استان‌ها و مرکز به صورت جدی، منسجم و در قالبی مشخص تأکید و تصریح کرد : این جلسات کارشناسی برای ارائه نظرات به دولت و در صورت نیاز برای اصلاح قوانین به مجلس بسیار موثر است.

وی خاطر نشان کرد : امیدواریم با فضایی که فراهم می‌شود با همکاری دستگاه‌های مختلف بتوانیم حرکات مثبتی را انجام دهیم.

وی به استفاده از ظرفیت مدیران استانی به ویژه دهیاران در حفاظت دریا و جلوگیری از مشکلات موجود در نقاط حادثه آفرین سواحل اشاره و خاطر نشان کرد : تعداد افراد غرق شده در این مناطق در سال 92، 51 نفر بوده که در سال 95 به 25 نفر تقلیل پیدا کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود : در سال 95 تا پایان تیر ماه میزان غریق در استان گیلان 12 نفر بوده که مدت مشابه امسال به 7 نفر کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه زمانی باید افتخار کنیم که حتی یک نفر غریق هم نداشته باشیم گفت : این کاهش تعداد غرق شده ‌ها ناشی از تلاش‌های صورت گرفته است که جای قدردانی از تمامی دست اندرکاران دارد.

در این نشست مشاور وزیر کشور و مدیر اجرائی شورای توسعه امنیت پایدار شرق و غرب کشور با قدردانی از تلاش‌های مثبت صورت گرفته توسط مدیران استانی به ویژه استاندار گیلان در بخش‌های مختلف علی الخصوص سواحل گفت : در برنامه‌ی سوم توسعه 22 دستگاه متولی بخش سواحل بوده‌اند و متأسفانه یک دستگاه متمرکز متولی این بخش نبود تا به صورت جامعه ساماندهی بخش سواحل را انجام دهد.

دکتر مهدی حسن عباسی طرح یکپارچه مدیریت مناطق ساحلی را در راستای اجرای منسجم مدیریت سواحل عنوان کرد و افزود : نظارت بر اجرای هرگونه اقدام در سواحل کشور به صورت متمرکز که به استان‌ها نیز ابلاغ شده بود یکی از اهداف اساسی این طرح بشمار می‌رود.

وی به بازبینی طرح مذکور اشاره کرد و افزود : طرح جدیدی تحت عنوان طرح تدقیق به صورت استانی هرگونه اقدام عمرانی، گردشگری و شیلاتی در حوزه‌ی سواحل را تعریف می‌کند تا از هرگونه اقدام خارج از این طرح توسط دستگاه‌های اجرایی جلوگیری کند.

مشاور وزیر کشور و مدیر اجرائی شورای توسعه امنیت پایدار شرق و غرب کشور در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی سواحل را از اهداف دیگر این طرح عنوان و خاطر نشان کرد : بهره‌مندی مردم از مواهب طبیعی ساحل بدون هرگونه مشکل از اهداف دیگر این طرح است.

وی برگزاری این کارگروه را در قالب کار ویژه‌ای شورای امنیت کشور عنوان کرد و افزود : مسائل و مشکلات ابتدا در سطح استان سپس در کارگروه ملی و در صورت عدم رفع مشکل در شورای امنیت کشور طرح و تصویب آن برای همه دستگاه‌ها لازم الاعتبار است.

دکتر مهدی حسن عباسی گفت : یکی از مهمترین مسائل در جلوگیری از مشکلات اقدامات پیشگیرانه است تا دستگاه‌ها نسبت به یکدیگر اتهام زنی نکنند.

وی بر لزوم اشراف مدیران و کارشناسان به قوانین تأکید و تصریح کرد : آموزش مدیران و کارشناسان در پیشگیری به صورت دقیق و قانونمند می‌تواند نقش بسزایی ایفاء کند.

مشاور وزیر کشور و مدیر اجرائی شورای توسعه امنیت پایدار شرق و غرب کشور اظهار داشت : براساس مصوبه‌ی هیأت وزیران بحث گردشگری و شنا 2 موضوع جدا از یکدیگر است و تمامی مباحث در استان‌ها به ریاست استانداران هدایت می‌شود.

در ادامه این نشست معاون مهندسی و توسعه‌ی امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه توسعه‌ی پایدار یکی از موضوعات مهم در کشور برای بهره‌مندی از منابع محسوب می‌شود گفت : استفاده از ابزارها و تجهیزات در توسعه‌ی پایدار گردشگری می‌تواند در رونق اشتغال نقش بسزایی ایفاء کند.

دکتر علی آبادی کاهش ارتقاع آب دریای خزر را در کاهش پهلو گرفتن کشتی‌ها در این منطقه بسیار مهم عنوان کرد و گفت : در سال‌های گذشته دریاچه‌ی ارومیه با این مشکل مواجه بود که به یک موضوع ملی تبدیل و تحولاتی صورت گرفت و این مسئله ممکن است در آینده تهدیدی برای تالاب انزلی باشد.

وی با بیان اینکه قبل از هرگونه برخوردهای قانونی فرهنگ سازی با ابزارهای مختلف می‌تواند نقش بسزایی در کاهش مشکلات ایفاء کند افزود : مردم باید بدانند که اگر مشکلی برای تالاب پیش بیاید قطعاً این موضوع گریبانگیر آنان نیز خواهد بود.

معاون مهندسی و توسعه‌ی امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی بر لزوم هماهنگی بموقع دستگاه‌ها در اجرای وظایف خود تأکید و تصریح کرد : گیلان در حفظ حقوق بیت المال همیشه پیشرو بوده و در این میان قانون برنامه و شورای امنیت ساز و کارهای مناسبی را پیش بینی کرده است.

وی با اشاره به اینکه در 2 روز با جدیت مشکلات سواحل و تالاب انزلی بررسی شد گفت : مسائل طرح شده در مرکز با ارائه راهکارهای ملی بررسی دقیقتری خواهد شد و آمادگی لازم برای هرگونه حمایت وجود دارد.

دکتر علی آبادی افزود : سیستم تک پنجره برای اخذ مجوزهای لازم ایجاد شده و روز به روز در حال برطرف کردن ایرادات آن هستیم.

وی اظهار داشت : حضور مدیران ملی و استانی در این نشست نشان از اهمیت موضوع در توسعه‌ی استان داریم.


jmrjrj 2
jmrjrj 7
jmrjrj 8 jmrjrj 9
jmrjrj 6
jmrjrj 5 jmrjrj 13
jmrjrj 11
jmrjrj 10
jmrjrj 4

۲۸ تیر ۱۳۹۶ ۱۹:۲۸
کد خبر : ۳۹,۱۷۱

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید