چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰
 
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با امام جمعه شهرستان بندرانزلی دیدار کرد

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، مهندس حسین چراغی در دیدار با امام جمعه بندرانزلی که به مناسبت آغاز سال جدید صورت گرفت، بیان کرد: یکی از تکالیف سازمان بنادر و دریانوردی توسعه سفرهای دریایی و گردشگری دریایی است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان، شعار سال 97 را «حمایت از کالای ایرانی» دانست و یادآور شد: بی تردید در حوزه صادرات اولویت با صادرات کالاهای ایرانی، در حوزه ترانزیت استفاده از امکانات داخلی و در حوزه گردشگری دریایی ارتقای صنعت کشتی سازی مد نظر قرار دارد.
وی با اشاره به مسولیت ستاد تسهیل سفرهای دریایی نوروزی اظهار کرد: تلاش می کنیم تا علاوه بر تامین ایمنی جان مسافران در تالاب انزلی و  سواحل استان، تلاش می کنیم تا بتوانیم صنعت دریایی را توسعه ببخشیم و اقتصاد گیلان را از این طریق پررونق کنیم.
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان،تصریح کرد: سال گذشته در حوزه تجارت و تبادلات دریایی شاهد تغییرات عمده در کل دریای خزر بودیم. در واقع تجارت کالا در خزر در حال تغییر است.
این مقام مسئول، با بیان اینکه 80 درصد از واردات آهن آلات، فلزات، چوب و تخته در بندر انزلی انجام می شد، گفت: طی یازده ماهه سال 96، در کشور هفت میلیون تن فلزات صادر کردیم، یعنی در حال تبدیل شدن از یک کشور واردکننده فلزات به صادرکننده هستیم که از لحاظ توسعه صادرات غیر نفتی بسیار خوب است، اما برای بنادر شمال می تواند یک تهدید باشد، زیرا کالای غالب در حجم واردات بود
وی ادامه داد: رسالت سازمان بنادر پاسخگویی حجم زیادی از سرمایه گذاری ها در ایجاد زیرساخت های تجاری در بنادر است تا اشتغالزایی حفظ گردد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان، با بیان اینکه در سال 97 بحث صادرات را جدی تر پیگیری خواهیم کرد، افزود: به واسطه سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی بحث ایجاد اولین پایانه صادراتی شمال کشور را دنبال می کنیم. این پایانه مکانیزه شامل یک سردخانه و یک مرکز سورتینگ و بسته بندی است که صنایع تبدیلی کوچک در کنار آن قرار می گیرد که امکانات نگهداری کالای کانتینری برای حمل کالا دارد. این پایانه ظرفیت خوبی است که هم بتوانیم محصولات صادراتی استان گیلان را به کشورهای هدف حوزه دریای خزر منتقل و در کنار ان بتوانیم محصولات صادراتی استان های همجوار را نیز جذب کنیم.
وی با تاکید بر لزوم افزایش ترانزیت به کشورهای همسایه به عنوان یکی از اولویت های سال پیش رو، عنوان کرد: قراردادهای خوبی بین کشور روسیه با عراق، سوریه، پاکستان و هندوستان منعقد شده و بندر انزلی بهترین مسیر برای تبادلات تجاری است. در این راستا یک شرکت ایرانی – ترکیه ای را جذب کردیم که به ترانزیت کالا از روسیه و قزاقستان مبادرت می کند.
مهندس چراغی، با بیان اینکه ترانزیت غلات و مواد غذایی از روسیه به عراق و سوریه حجم زیادی از کالاها را در بر می گیرد، اظهار کرد: ترانزیت می تواند صنعت جایگزینی برای پر کردن خلاء کمبود  کالا در بنادر استان شود.
این مقام مسئول، گردشگری و سفرهای دریایی را یکی دیگر از اولویت ها دانست و اضافه کرد: با توجه به ظرفیت های استان گیلان، گردشگری مد نظر قرار دارد لذا با کمک بخش خصوصی به دنبال برقراری سفر دریایی از طریق کشتی «کاتاماران» بین بندر باکو و بندر انزلی هستیم که مبادرت به انتقال مسافر بین دو کشور ایران و آذربایجان می کند.

مهندس چراغی، با بیان اینکه سواحل گیلان به ویژه تالاب انزلی دارای ظرفیت های گردشگری دریایی است، گفت: می خواهیم از ظرفیت مردم بومی در تالاب انزلی استفاده کنیم.

وی با اشاره به شعار سال 97 از سوی مقام معظم رهبری بنام «حمایت از کالای ایرانی» یادآور شد: بی تردید در حوزه صادرات اولویت با صادرات کالاهای ایرانی، در حوزه ترانزیت استفاده از امکانات داخلی و در حوزه گردشگری دریایی ارتقای صنعت کشتی سازی به واسطه توان و تخصص بومی مد نظر است، لذا برای رسیدن به این اهداف نیازمند تلاش های شبانه روزی و هماهنگی های استانی و شهرستانی هستیم، زیرا صنعت دریایی و بندری ماهیتا یک بخش از زنجیره تامین کنندگان مختلف در حوزه تجارت بین المللی است.

 
515698 6
515698 5
515698 4
515698 3
515698 2
515698 1

۵ فروردین ۱۳۹۷ ۱۷:۵۷
کد خبر : ۴۱,۸۹۳

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید