چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷

اخبار

در آیین افتتاح پروژه های بندر آستارا صورت گرفت؛

استاندار: بارانداز ریلی آستارا به منطقه ویژه اقتصادی بندر الحاق شود/ نماینده آستارا: قرار گرفتن آستارا در مسیر توسعه همه جانبه

استاندار: بارانداز ریلی آستارا به منطقه ویژه اقتصادی بندر الحاق شود/ نماینده آستارا: قرار گرفتن آستارا در مسیر توسعه همه جانبه

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، مصطفی سالاری استاندار گیلان در مراسم افتتاح پروژه های بندر آستارا که با حضور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی انجام شد، افتتاح پروژه های مذکور را زمینه ساز تحول در آستارا دانست و اظهار کرد: در حوزه توسعه حمل و نقل دریایی آستارا اعم از بار، مسافر و گردشگری کارهای خوبی انجام شده است و بنا بر عزم جدی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور و سرمایه گذار بخش خصوصی این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

وی زیرساخت های آستارا را به چهار بخش فیزیکی، نهادی و حقوقی، طبیعی و جغرافیایی و تاریخی تقسیم کرد و گفت: حمل و نقل(اعم از دریایی، ریلی، جاده ای و هوایی) مهمترین زیرساخت فیزیکی است که در سه حوزه دریایی، ریلی و جاده ای مسیر خوبی را برای آینده آستارا ترسیم کرده ایم.

استاندار گیلان، با اشاره به بهره برداری از خط آهن آستارا – آستارا، تصریح کرد: بارانداز کالایی که در حال حاضر در شهرستان آستاراست می تواند از پیشران های مهم و موثر در توسعه شهرستان باشد؛ اگرچه بهتر است که این بارانداز را به بندر متصل کنیم، زیرا حمل و نقل ترکیبی(ریلی – دریایی) هم افزایی قابل توجهی ایجاد خواهد کرد.

این مقام مسئول، با بیان اینکه حمل و نقل جاده ای آستارا وضعیت نسبی خوبی دارد، خاطرنشان کرد: در محور آستارا به رشت و سپس تهران جاهایی که نیاز به توسعه و تعریض بوده در حال انجام است و باید سرعت ببخشیم. امسال محور گردنه حیران نیز ردیفدار شده و این مسیر در سال های آینده با کیفیت فعلی جوابگو نیست.

وی مسیر گردنه حیران را یکی از مسیرهای ترانزیتی دانست و عنوان کرد: توسعه بندر توسعه ترانزیت جاده ای را در پی خواهد داشت که موجب ایجاد ترافیک در این مسیر می شود و باید جاده های ما توسعه پیدا کند تا جوابگوی حمل و نقل ریلی و دریایی باشد.

سالاری، با اشاره به زیرساخت های نهادی و حقوقی شهرستان، عنوان کرد: آستارا منطقه ویژه اقتصادی است و لذا فعالیت هایی که منجر به صادرات مجدد می شود، معافیت های گمرکی و مالیاتی دارد. این معافیت ها یک مشوق حقوقی است برای اینکه نسبت به سایر محدوده ها کارها آسان تر و ارزان تر انجام شود.

وی ادامه داد: باید بارانداز کالا در بخش ریلی به منطقه ویژه اقتصادی آستارا الحاق شود، زیرا اگر حمل و نقل ریلی و دریایی رقابت تعریف نشده داشته باشند، ممکن است به ما لطمه وارد کند، اما اگر در کنار هم قرار بگیرند کمک کار خواهند بود.

استاندار گیلان، با بیان اینکه باید مزیت های سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی و بازرگانی در مناطق ویژه اقتصادی را به عنوان یک ساز و کار حقوقی توسعه دهیم، گفت: آستارا موقعیت خوبی برای ترانزیت کالا به کشورهای غرب جمهوری اسلامی ایران دارد و لذا می تواند برای ما رونق، درآمد و اشتغال ایجاد کند، اما مشروط به اینکه صرفا محل عبور نباشیم و در حین عبور کالا، کارهای لجستیکی و پردازش کالا صورت گیرد تا ارزش افزوده ایجاد کند و تجارت را توسعه ببخشد.

سالاری، با اشاره به ریشه های تاریخی آستارا، از پررونق بودن این منطقه یاد کرد و افزود: آستارا مردمان شایسته و توانمندی را در دل خودش دارد که از ظرفیت های این شهرستان استفاده خواهند کرد. اگر زیرساخت های فیزیکی و حقوقی ایجاد کنیم، اما منابع انسانی ضعیف، بی استعداد و ناآشنا داشته باشیم، سودی ندارد. بی تردید ما می توانیم یک توسعه متوازن در آستارا با توجه به سابقه مردمان این منطقه در علم و فرهنگ و تجارت رقم بزنیم.

نماینده عالی دولت در گیلان، کشاورزی، گردشگری و تجارت را مهمترین محورهای توسعه استان دانست و اضافه کرد: با افتتاح پروژه های امروز تجارت رونق پیدا می کند و وقتی تجارت رونق پیدا کند، کشاورزی هم در بازاریابی داخلی و هم در صادرات مشکل نخواهد داشت. در واقع تقویت زیرساخت ها به کشاورزی ما کمک می کند.

وی گردشگری را موهبت الهی آستارا دانست و اظهار کرد: زیرساخت های حمل و نقل به رونق گردشگری نیز کمک خواهد کرد. بندر پیش بینی شده در آستارا نیز نسل سوم است و علاوه بر عبور کالا، به خدمات لجستیک، انبارداری، پردازش و بسته بندی می پردازد لذا از سرمایه گذار می خواهیم با پشتیبانی سازمان بنادر بخش لجستیک را تقویت کند.

سالاری، با بیان اینکه گاهی رونق تجاری متوجه منطقه نمی شود، خاطرنشان کرد: بنادر نسل سوم مزایای آنها محلی است و ما این رویکرد را دنبال می کنیم تا کسب و کارهای بندر نصیب مردم محل شود. البته دریای خزر متعلق به همه کشور است، اما نفع قابل توجه آن باید به ساحل نشینان برسد. باید در راستای تحقق منافع ملی و استفاده حداکثری مردم محلی از دریای خزر برنامه ریزی داشته باشیم.

استاندار گیلان، با بیان اینکه مطالبه گری باید با تعمق، بلوغ و پختگی باشد، عنوان کرد: مطالبات مردم آستارا بحق، کارشناسانه و درست بود و با محوریت مردم پروژه ها را تعریف خواهیم کرد لذا نیازمند همت جمعی هستیم.


نماینده مردم آستارا: قرار گرفتن آستارا در مسیر توسعه همه جانبه


ولی داداشی در این مراسم نیز اظهار کرد : در کشور اولین بندری که به دست بخش خصوصی ساخته شده است ، بندر آستارا می باشد.

وی با بیان اینکه باید از بخش خصوصی حمایت کرد ، ادامه داد : دولت امروز توانایی اشتغالزایی در بدنه خود را ندارد و دولت ما حجیم ترین دولت دنیا می باشد و باید از توان بخش خصوصی در بخش های مختلف استفاده کند.

وی افزود : اگر امروز به بخش خصوصی اهمیت ندهیم و ارزش قائل نشویم ، این بخش توسعه نمی یابد و معزل بیکاری حل نخواهد شد.

داداشی در ادامه از شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه به دلیل سرمایه گذاری کلان یکهزار و 100 میلیارد ریالی در شهرستان آستارا تقدیر کرد و یادآور شد : توسعه اسکله نیازمند زیرساخت ها از جمله برق و تعریض جاده می باشد.

وی خاطر نشان کرد : مبلغی معادل 200 میلیارد ریال در کمیسیون عمران در بودجه سنواتی سال 97 برای تعریض این جاده در نظر گرفته‌شده است و در تلاش هستیم که این مهم محقق شود.

نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه دولت نباید با بخش خصوصی رقابت کند ، توضیح داد : در جایی که دولت با بخش خصوصی رقابت کرده است ، این بخش را فلج کرده است.

وی افزود : نباید اجازه دهیم خط ریلی بین المللی آستارا - آستارا که با هدف توسعه کشور محقق شده است ، به ورشکستی سرمایه گذار بخش خصوصی این بندر منجر گردد.

وی با بیان اینکه میزان صادرات از گمرک آستارا در سال 1396 مبلغی معادل 220 میلیون دلار بوده است که از آن مبلغی معادل 120 میلیون دلار محصولات کشاورزی می باشد ، تصریح کرد : بیشتر محصولات کشاورزی صادراتی از سایر استان ها می باشد و باید قابلیت های استان گیلان در این بخش دیده شود.

داداشی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه این شهرستان در غرب استان گیلان واقع شده ، اضافه کرد : مردم شهرستان آستارا خواهان این است که صدایشان باید شنیده شود و ما هم این صدا را به گوش مسئولین کشوری و استانی می رسانیم.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۹:۵۳
تعداد بازدید : ۴۰۵