پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰
 
بندر مسافری- دریایی چمخاله بهترین روش برای استفاده سازگار با محیط زیست از بستر دریا است
استاندار گیلان در مراسم آغاز پروژه بندر گردشگری مسافری بندر چمخاله با تبریک به مناسبت فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران،دستاوردهای چهل سال اخیر را مرهون تلاش مسئولان و حمایت های مردمی خواند و گفت: لازم است تا کارنامه عملکرد این دوران با شفافیت به همگان ارائه شود.
وی با تقدیر از برنامه ریزان و تصمیم گیران اجرای طرح بندر مسافری- دریایی چمخاله و وزیر راه و شهرسازی به دلیل اقدامات حمایتی اظهار داشت: سواحل از ظرفیت های مطلوب گیلان محسوب می شوند که با معیشت بسیاری از افراد رابطه مستقیم دارد.
سالاری بهره گیری از ظرفیت حوزه های آبی را موجب توسعه جوامع محلی خواند و گفت:اجرای طرح بندر مسافری- دریایی چمخاله که عملیات اجرایی آن از امروز آغاز شده، بهترین روش برای استفاده سازگار با محیط زیست از بستر دریا است که توسعه محلی و اشتغال پایدار را محقق می کند.
استاندار گیلان افزود: صرف نظر از جاذبه های گردشگری که از استعدادهای طبیعی چمخاله است، با اجرای طرح بندر مسافری - دریایی می توان گردشگران بیشتری را به این منطقه وارد کرد و از طریق ارائه خدمات به آنان رونق اقتصادی را نیز شاهد بود.
نماینده عالی دولت با بیان اینکه این طرح منحصربفرد می تواند الگویی برای اجرا در دیگر نقاط ساحلی باشد،تصریح کرد: در بررسی های اولیه ۷۲ میلیارد تومان برای عملیات ساخت بندر مسافری- دریایی چمخاله پیش بینی شده که طی سه سال به بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینکه ظرفیت اشتغال بومی احداث یک بندر مسافری-گردشگری در مقایسه با بنادر تجاری بسیار بیشتر است،خاطرنشان کرد: امروز انجام فعالیت های تجاری نیز بسیار متفاوت نسبت به قبل است و بنادر بزرگ مقیاس با استفاده از شبکه حمل و نقل ریلی و جاده ای به صورت گسترده تری فعالیت می کنند اما توسعه جوامع محلی را به همراه ندارند.
سالاری با بیان اینکه بندر گردشگری موجب توسعه در جوامع میزبان می‌شود گفت :استفاده کاربردی از اراضی اطراف بندر با اجرای طرح های اقامتی و پذیرایی گردشگری، توسعه ورزش های آبی و فروش محصولات محلی ؛ می تواند در جهت استفاده بیشتر از ظرفیت این بندر محقق شود.
وی با بیان اینکه بخشی از درآمد حاصل از اجرای طرح بندر می تواند به شهرهای همجوار هم کشیده شود،تصریح کرد:برنامه ریزی برای ارائه خدمات به گردشگران ابعاد گسترده ای دارد که توسعه و آبادانی را به همراه می آورد.
استاندار گیلان با تاکید بر لزوم اجرای طرح‌های توسعه دریایی در دیگر نقاط ساحلی گیلان گفت: گیلان دارای بیش از 80 حوزه آبخیز است که امکان انجام فعالیت های کوچک مقیاس گردشگری دریایی را دارد، لذا می توان با تبدیل آن به اسکله های کوچک و انجام برخی اقدامات همچون قایقرانی روند توسعه گردشگری آبی در استان را توسعه بخشید.
وی با تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای کاهش ناامنی حوزه آبی استان گفت:باید از هم اکنون برای تابستان که دریا بیشتر مورد توجه قرار می گیرد ،برنامه ریزی نمود تا کاهش تلفات دریایی را شاهد باشیم .
نماینده عالی دولت در گیلان برنامه جامع برای مدیریت سواحل را امری ضروری خواند و خاطرنشان کرد: می توان در قالب فراخوان نسبت به واگذاری مدت دار مدیریت سواحل در مقیاسی مشخص به بخش خصوصی اقدام کرد.
وی افزود: با این رویکرد می توان خدمات پذیرایی-اقامتی را در کنار ارائه خدمات مربوط به حوزه آبی همچون طرح شناگاهی و غریق نجات ارائه کرد و درآمدزایی بیشتری را برای جامعه میزبان و مدیریت آن نقطه از ساحل کسب کرد.
سالاری اشتغال پایدار در تمام فصول سال را از دیگر مزایای طرح خواند و گفت: در چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران که در واقع دوره بلوغ این جهاد مردمی محسوب می شود، باید بروکراسی ها را اصلاح کرد و مسیر کوتاهتری در اجرای فعالیت‌های توسعه محور استان به کار بست تا از داشته های این منطقه بهره برداری کافی صورت گیرد.

tujt 2

مهرداد  لاهوتی نیز در این مراسم اظهار داشت:‌ با بهره‌گیری درست از ظرفیت‌های موجود بندری و مرزهای زمینی می‌توان ظرفیت مبادلات تجاری کشور را تا 100 میلیون تن در سال افزایش داد.
نماینده مردم لنگرود در مجلس تاریخچه پروژه بندر چمخاله را مورد اشاره قرار داد و افزود: در دورانی که مسئولیت اجرای این طرح به عهده شرکت توسعه زیرساخت گذاشته شده بود ساخت پروژه به دلایلی موقف و کار در مقطعی از زمان به شهرداری وقت لنگرود سپرده شد.
عضو کمیسیون برنامه،‌ بودجه و محاسبات مجلس از پیگیری‌های خود برای سامان بخشیدن به پروژه بندر چمخاله گیلان سخن گفت و تصريح کرد: با رایزنی‌های گسترده‌ای که در طول یک فرآیند طولانی انجام شد در نهایت ساخت پروژه بندر مسافربری چمخاله در دو دولت به تصویب رسید.
لاهوتی تحویل زمین به متراژ 20 هکتار به سازمان بنادر و دریانوردی گیلان جهت ادامه طرح توسعه بندر چمخاله را مورد اشاره قرار داد و گفت: علاوه بر این‌ 18 هکتار زمین نیز برای ادامه طرح توسعه پروژه در نظر گرفته شد تا برای تکمیل فرآیند ساخت به اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان تحویل داده شود.
وی با تأکید بر اینکه بندر چمخاله با پایان فرآیند ساخت و تجهیز به‌صورت بندری چند منظوره در استان گیلان فعالیت می‌کند گفت:‌ مقدمات و نیازهای شرکت مشاور و پیمانکار طبق گفته مسئولان ذیربط کاملاً فراهم شده است بنابراین انتظار داریم طرح توسعه بندر چمخاله طبق زمانبندی اولیه به اتمام برسد.
نماینده مردم لنگرود در مجلس استفاده از ظرفیت بنادر کوچک جهت کاهش زمان تخلیه بار کشتی‌های تجاری را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: بدون شک با بهره‌برداری از بندر مسافربری و تجاری چمخاله عواید و مزیت‌های اقتصادی و تجاری بی‌شماری توسط آن نصیب استان گیلان می‌شود.
عضو کمیسیون برنامه،‌ بودجه و محاسبات مجلس، وجود مدیران توانمند را غنیمتی برای کشور دانست و خاطرنشان کرد: پیشرفت‌های علمی جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا حدی است که هم‌اکنون کشور در بسیاری از بخش‌ها مثل اجرای ابرپروژه‌ها به خودکفایی رسیده است.
 لاهوتی با بیان اینکه دشمنان انقلاب اسلامی از پیشرفت‌های علمی نظام خشمگین هستند عنوان کرد: در حوزه مسائل اقتصادی نیز یکسری مشکلات و نابه‌سامانی‌هایی وجود دارد که مطمئناً آن نیز با اتحاد ملت و با اتخاذ تصمیمات درست و اصولی توسط مسئولان ذیربط قابل رفع است.
tujt 1
۶ بهمن ۱۳۹۷ ۲۱:۳۳
کد خبر : ۴۵,۱۹۴

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید