یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
 
امضا دو قرارداد مطالعاتی در اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان
عصر امروز با حضور مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان دو قرارداد مطالعاتی "کشتی مغروقه تالش" و طراحی و معماری داخلی و بیرونی باشگاه ملوانان بندرانزلی در اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، صبح امروز دکتر "حمیدرضا آبایی" مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در نشست احیای هویت بندری و دریایی انزلی با حضور مدیر کل مرکز بررسی ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر و دریانوردی کشور ، مدیر گروه معماری دانشگاه تهران و رییس پژوهشکده هنر و اساتید پژوهشکده موسسه ملی اقیانوس شناسی و باستان شناسی دریایی پژوهشکده سازمان میراث فرهنگی ، معاون میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان ، رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان بندر انزلی و عضو  شورای شهر انزلی با اشاره به اهمیت گردشگری دریایی اظهار داشت: گردشگری، صنعت سبز و سازگار با محیط زیست است.

وی افزود: امروزه گردشگری به یکی از صنایع مهم در دنیا تبدیل شده است و توسعه گردشگری دریایی از جایگاه و اهمیت فراوانی داشته که در توسعه گردشگری کشور ایفای نقش می کند.

دکتر آبایی با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی در توسعه صنعت گردشگری دریایی گام های بسیاری برداشته است، خاطرنشان کرد: توسعه زیرساخت های گردشگری دریایی در بنادر موجب رونق اقتصادی و اشتغال زایی برای جوانان آن منطقه می شود که با توجه به تجربیات بدست آمده، تصمیم به توسعه زیرساخت‌های گردشگری در بنادر گیلان گرفته شد و ساخت بزرگ‌ترین بندر مسافری دریایی شمال کشور در چمخاله شروع شده است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه باید ظرفیت های سواحل در مباحث گردشگری را بشناسیم تا بتوانیم از این نعمت خدادادی حداکثر بهره‌ وری را داشته باشیم، تصریح کرد: علاوه بر توسعه بنادر بازرگانی در بحث مربوط به مسافری دریایی هم به دنبال ایجاد فضاهای مناسب در بحث زیرساخت‌ها هستیم تا علاوه بر رونق اقتصادی برای جوانان، اشتغالزایی نیزبرای آنها انجام دهیم و این موضوع را جزئی از وظایف مسئولیت‌های اجتماعی خود میبینیم زیرا در مبحث گردشگری دریایی می توان به مراتب با هزینه کمتر و اشتغال زایی بیشتر رو برو شد.

وی ادامه داد: از سرمایه‌گذاری درطرح‌های گردشگری دریایی استقبال می‌کنیم تا بتوانیم گام مهم و اساسی در توسعه و پیشرفت استان در کشور و منطقه برداریم و این نگاه و رویکرد سازمان بنادر و دریانوردی به بحث توسعه صنعت گردشگری است.

* بنادر قدیمی و مواریث فرهنگی دریایی به لحاظ تاریخی بیان کننده بخش مهمی از تاریخ کشور هستند

دکتر آبایی پیشینه دریانوردی در دریای خزر را بسیار تاریخی و قدیمی دانست و گفت: در کرانه های دریایی خزر سنگ نگاره هایی با قدمتی هشت تا نه هزار ساله پیدا شده بود که از جمله قدیمی ترین آثار دریانوردی در جهان باز میگردد که از این رو هویت ملی ایرانیان، هویتی نشأت گرفته از دریا و دریانورد  است و دور شدن ما از سرآغاز پیدایش این تمدن، نادیده گرفتن بخشی از هویت ملی ما است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان بنادر قدیمی و مواریث فرهنگی دریایی به لحاظ تاریخی بیان کننده بخش مهمی از تاریخ کشور در عرصه تجارت، حکمرانی سیاسی و نفوذ فرهنگی هستند ادامه داد: علیرغم اهمیت و جایگاه سواحل کشور در تمدن ایران، این بخش از میراث فرهنگی کشور بسیار مغفول مانده است.

وی با اشاره به سیاست اقتصاد مقاومتی کشور و شعار سال 98 که "رونق تولید" توسط رهبر معظم انقلاب نام گذاری شده است، یادآور شد: اقتصاد مقاومتی اشاره به استفاده بهینه از موهبت خدادادی و دسترسی کشور به دریا در توسعه اقتصادی اشاره دارد که اجرای این سیاست بدون توجه به توسعه فرهنگ دریامحور و انتقال این مفاهیم به عموم و درک اهمیت دریا در هویت ملی ایرانیان ممکن نیست.

دکتر آبایی متذکر شد: اقتصاد مقاومتی یعنی به دریا به عنوان پایگاهی پایدار در ایجاد فرصت ها  شغلی، درآمد ، تامین امنیت و ایجاد رفاه نگریسته شود و از این منبع پایدار ثروت و امنیت به درستی بهره برداری شود که شناخت و معرفی مواریث فرهنگی دریا و بهره برداری از آنها، به لحاظ اقتصاد  نیز با ارزش افزوده فراوانی همراه است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه در گذشته مرکز بررسی ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر و دریانورد  با ایمان و علم به اهمیت مواریث فرهنگ دریایی کشور و براساس وظایف و مسئولیت های اجتماعی خود، مطالعات گسترده ای  را در رابطه با شناخت تاریخ دریانوردی ایرانیان آغاز کرده بود، اظهار کرد: ماحصل این اقدامات منجرب به انتشار مجلدها  نفیس تاریخ بنادر و فنون دریانوردی ایرانیان شد که با استقبال بالا  متخصصین و اهالی فرهنگ و تاریخ ایران مواجه شد.

وی ادامه داد: به منظور حفظ این میراث گرانبها و در راستای انجام مسئولیت اجتماعی سازمان بنادر و دریانوردی  در حفظ میراث فرهنگ دریایی کشور و اجرا  وظایف حاکمیتی این سازمان به ویژه در مناطق ساحلی، پیشنهاد بررسی  و مطالعه محوطه ها  باستانی دریایی کشور ارائه شد که به این منظور و بر اساس نتایج حاصل از طرح "زمین باستان شناسی بنادر باستانی خلیج فارس و دریا  خزر" کشتی تاریخی واقع در روستا  قروق تالش برای بررسی و مطالعه و نجات بخشی به عنوان طرح پایلوت ارائه شده است.

دکتر آبایی با بیان اینکه در صورت توجه، حفظ و معرفی این آثار و رونق گردشگری در این مناطق، مواهب آن به مردم می رسد، خاطرنشان کرد: مردم به عنوان رکن اصلی حفظ این میراث گرانبها، می توانند از مواهب فرهنگی و اقتصاد  آن به صورتی پایدار بهره مند شوند.

*ساخت ساختمان باشگاه دریانوردان در بندر انزلی

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان خبر از ساخت ساختمان باشگاه دریانوردان در بندر انزلی خبرداد و گفت: امروزه که کشورها در تلاش هستند تا از طرق مختلف فرهنگ و آداب و رسوم خویش را به سایر ملتهای جهان منتقل کنند، بنادر کشور به عنوان یکی از نقاط مهم ارتباطی با کشورهای مختلف دارای اهمیت فراوانی در تعاملات فرهنگی و اجتماعی است.

وی با بیان اینکه ساختمان باشگاه ملوانان به جهت استقرار و زندگی چند روزه ملوانان خارجی دارای اهمیت دوچندان است گفت: زندگی چند روزه ملوانان خارجی در این ساختمان، بستر مناسبی جهت ایجاد امکان تعامل با فرهنگ و هویت ایران فراهم می سازد که می تواند به تبلیغ فرهنگ ایرانی در ابعاد مختلف آن نزد ملیتهای دیگر بیانجامد به گونه ای که فرهنگ و معماری ایرانی، فضاسازی و هویت های محلی و حتی غذاهای محلی می توانند جاذبه های فراوانی را برای آنها معرفی کند

دکتر آبایی با اشاره به اهداف طرح ساخت ساختمان باشگاه دریانوردان گفت: ایجاد امکان تعامل با فرهنگ و هنر ایران برای ملوانان خارجی، تبلیغ و ترویج فرهنگ و هنر ایرانی و هویت های محلی از طریق ایجاد ذهنیت و خاطره خوب برای ملوانان خارجی از اهداف این طرح هستند.

*آماده همکاری با اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان هستیم

دکتر "ولی جهانی" معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان در این نشست ضمن اشاره به قدمت دیرینه بندر انزلی در بین بنادر شمال کشور عنوان کرد: بر اساس پژوهش های تاریخی سابقه سکونت بشر در کنار دریا و بنادر قدمتی طولانی داشته و کشور عزیزمان نیز از این قائده مستثنی نبوده است.

وی افزود: با بررسی سواحل گیلان از شهرستان آستارا تا شهرستان رودسر دو کشتی مغروق بسیار قدیمی  در شهرستان تالش و رودسر تا کنون کشف شده است که با برنامه ریزی و انجام مراحل اداری کشتی "قروق" حاضر در سواحل شهرستان تالش در حال ثبت  بوده است.

جهانی با بیان اینکه  نگهداری و حفاظت از آثار به جا مانده از گذشتگان بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری آماده همکاری با اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان  در راستای ایجاد موزه دریایی می باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، در پایان این نشست دو قرارداد مطالعاتی "کشتی مغروقه تالش" و طراحی و معماری داخلی و بیرونی باشگاه ملوانان بندرانزلی به ترتیب با پژوهشکده موسسه ملی اقیانوس شناسی و همچنین پژوهشکده هنر، معماری و شهرسازی دانشگاه تهران با اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به امضا رسید.sdfgnm 7
sdfgnm 6
sdfgnm 5
sdfgnm 4sdfgnm 2
sdfgnm 3

sdfgnm 1

sdfgnm 8

 

۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۷:۰۹
کد خبر : ۴۶,۳۴۶

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید