یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
 
با حضور مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان و معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری؛
دهمین جلسه کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل استان گیلان برگزار شد
دهمین جلسه کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل استان گیلان با حضور مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان و معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، ظهر امروز 23 مهر ماه دهمین جلسه کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل استان گیلان با حضور مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان، مدیران کل و نمایندگان دستگاه ها مختلف استان و فرمانداران شهرستان های ساحلی در استانداری گیلان برگزار شد.

حمیدرضا آبایی؛مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در حاشیه این جلسه با اشاره به موضوعات مطروحه، اظهار داشت: در ابتدای این جلسه عملکردی از اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان در خصوص مدیریت نوار ساحلی استان، اقدامات انجام شده در مورد اجرای مصوبات جلسات پیشین و ارائه نتایج تدقیق مطالعات طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی (ICZM) توسط شرکت مشاور ارائه شد.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی در طول ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی استان  گیلان می توان حضور و نظارت موثری داشت، خاطرنشان کردطرح (ICZM) نقطه عطفی در ساماندهی و مدیریت به منظور استفاده بهتر مناطق ساحلی است که علاوه بر صیانت از مناطق ساحلی، شرایط را نیز برای حضور سرمایه گذاران تسهیل کنیم.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به اهتمام و هم افزایی دستگاه های مختلف استان گیلان تصریح کرد: با همدلی و هماهنگی بیشتر تمامی دستگاه های استان می توان از استفاده غیر صحیح از منابع استان جلوگیری کرد و علاوه بر جلوگیری از موازی کاری دستگاه ها، به پیشبرد اهداف طرح (ICZM) نیز کمک کرد.

آبایی با اشاره به تاکیدات معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و نتایج حاصل از این نشست خاطرنشان کرد: لزوم همکاری برای جلوگیری از موازی کاری دستگاه ها، ایجاد شرایطی برای آزادسازی سواحل، داشتن نقشه ها، اسناد و آمار معتبربرای دستگاه های قضایی و همچنین تهیه نقشه های کاداستر و توپوگرافی از جمله موارد مطرح شده در این جلسه بود.

علی اوسط اکبری مقدم؛معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه سواحل استان گیلان یک مزیت بسیار ارزشمند است، اظهار کرد: استان گیلان دارای نوار ساحلی بسیار زیادی بوده و وجود دریا و سواحل اشتغال بسیار زیادی را برای مردم این استان ایجاد کرده است.

وی با اشاره به مدیریت یکپارچه سواحل استان‌های شمالی گفت: طرح مدیریت یکپارچه سواحل دریای خزر در استان‌های گیلان، گلستان و مازندران در حال تهیه بوده و بر اساس این طرح مدیریت یکپارچه سواحل دریای خزر در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی قرار می‌گیرد.

معاون عمرانی و امور هماهنگی استانداری گیلان با اشاره به مشکلات حوزه سواحل بیان کرد: سواحل متولی خاصی نداره و هر نهاد بر اساس وظایف خود کارهایی را در دریا انجام داده و برای افرادی که در سواحل دارای زمین با مالکیت هستند مشکلاتی ایجاد کرده و باید حل شود.

اکبری مقدم با اذعان به اینکه به علت پیشروی دریای خزر در سال ۷۴ بسیاری از سواحل این استان زیر آب رفته است، تصریح کرد: در سال ۷۴ بیشترین پیشروی آب دریای خزر را شاهد بودیم که بر این اساس بسیاری از سواحل این استان به زیر آب رفته و‌ با توجه به داغابی که منابع طبیعی در سال ۴۲ تهیه کرده باید دید آیا با میزان سواحل استان گیلان هم خوانی دارد یا نه که تاکنون تنها در بندر انزلی و تالش شاهد این تطابق بودیم.

وی با تأکید بر ضرورت تهیه نقشه سواحل توسط منابع طبیعی استان گیلان گفت: در این جلسه مقرر شد به قید فوریت منابع طبیعی با توجه به عدم تطابق نقشه‌های داغاب در سواحل شرقی استان گیلان، یک نقشه ساحلی را تهیه و در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی قرار دهد.

۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۲۱:۰۵
کد خبر : ۴۸,۳۰۸
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید