دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
 
فرهنگ سازی و توسعه فرهنگ دریانوردی در دریای خزر/ بررسی و مطالعات تاریخی کشتی قروق
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در حاشیه بازدید از کشتی تاریخی قروق بیان کرد: سازمان بنادر و دریانوردی و به نیابت از آن اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در حال پیگیری بحث فرهنگ سازی و توسعه فرهنگ دریانوردی در دریای خزر است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، یکی از بزرگترین ظرفیت های گردشگری در سواحل تالش ،کشتی به گل نشسته و تاریخی "قروق" در این شهرستان است که در همین راستا مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به همراه مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری و فرماندار این شهرستان ظهر سه شنبه 17 دی ماه  از روند پیشرفت مطالعاتی کارشناسان مربوطه در این حوزه بازدید به عمل آورند.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی و به نیابت از آن اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در حال پیگیری بحث فرهنگ سازی و توسعه فرهنگ دریانوردی در دریای خزر است، تصریح کرد: آنچه برای ما اهمیت دارد ،این است که سوابق و تاریخچه و سنت دریانوردی دریای خزر را مورد اشاعه و بررسی قرار دهیم.
دکتر حمید رضا  آبایی با اشاره به اینکه بر همین اساس پالایشی در استان گیلان انجام شده است ،افزود:سوابق دریانوردی موجود را مورد شناسایی قرار دادیم که کشتی به گل نشسته  قروق از عظیم ترین شناسه هایی  است که مورد بررسی قرار گرفته است.
وی با تاکید بر اینکه ما فرهنگ دریانوردی و فعالیت های دریانوردی در دریای خزر و استان گیلان مورد بررسی قرار می دهیم، گفت:بر همین اساس با هماهنگی میراث فرهنگی و پژوهشکده و  دانشکده هایی که می توانند در این زمینه به ما کمک کنند وارد مذاکره شده ایم.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان و مدیر منطقه ویژه آستارا با اشاره به اینکه تیم مجرب  و خوبی با استفاده از توان تخصصی و دانش روز در نظر گرفته شده  تا این کشتی را مورد مطالعه قرار دهد ،بیان داشت: اینکه  کشتی برای چه سالی است،  توسط چه کسی ساخته شده ، برای ساخت این کشتی به چه دلیل از انبوهی الوار استفاده شده است، نوع طراحی آن به چگونه بوده و از همه مهمتر چه زمانی این کشتی در این محدوده قرار گرفته است و برای چه منظور استفاده می شدند و...از جمله مباحثی است که بدنبال آن هستیم .

آبایی با بیان اینکه بحث نگه داری این کشتی بسیار حائز اهمیت است ،گفت: موزه های متعددی در  گیلان وجود دارد که در حال هماهنگی هستیم تا از تمام توان استان برای نگهداری اشیاء تاریخی در موزه ها هر جا که به صلاح باشد استفاده شود.
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در حاشیه این بازدید نیز با اشاره به آغاز مطالعات جهت ثبت ملی کشتی به گل نشسته در ساحل کریم محله ،اظهار کرد:یکی از مشکلات پیش روی ثبت ملی این اثر بحث حفاظت از این کشتی بود .
شهرود امیرانتخابی با تاکید بر اینکه گام اول مطالعات این اثر با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی در حال انجام است،افزود: پس از انجام گمانه زنی های لازم و مطالعه کشتی انشاله شاهد ثبت ملی این اثر باشیم.
وی با بیان اینکه با نهایی شدن این طرح شاهد ثبت ملی اولین کشتی کشور در تالش خواهیم بود،گفت:قطعا با ثبت ملی این اثر شاهد افزایش حضور گردشگران داخلی و خارجی در منطقه خواهیم بود که به اقتصاد گردشگری در این شهرستان کمک خواهد کرد.
۱۷ دی ۱۳۹۸ ۲۰:۲۵
کد خبر : ۴۹,۰۹۰
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید