شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
 
جشن تکلیف دانش آموزان دختر کارکنان اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان
به مناسبت ایام ولادت حضرت زهرا(س) جشن تکلیف دانش آموزان دختر کارکنان اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در سالن همایش این اداره کل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، دختر و پسر در یک سن معین به سن تکلیف می رسند و بالغ می شوند و به آنها ملکف می گویند و فردی که به سن تکلیف می رسد باید دستوران دین و واجبات دین را به درستی انجام دهد که از همین رو جشن تکلیف خاطره ای شیرین معنوی تربیتی است که در آن دانش آموزانی که به سن تکلیف رسیده اند در آیین های گروهی با خدایشان عهد می بندند و دستورات دین مبین اسلام را برای رسیدن به تعالی و اوج بندگی تمرین می کنند.

سن تکلیف در واقع آغاز بلوغ دختران و پسرانی است که با جشن تکلیف احکام روحبخش دین مبین اسلام برای این قشرها ساری و جاری می شود و از این رو اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به مناسبت ایام ولادت حضرت زهرا(س) ظهر امروز 28 بهمن ماه جشن تکلیف دانش آموزان دختر کارکنان اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در سالن همایش این اداره کل برگزار کرد.

سالن پر از بادکنک های رنگارنگ و دانش آموزانی بود که دائم در حال شادی بودند و با مجری برنامه به خواندن شعرهای کودکانه می پرداختند و کنجکاو که کادو امروز ما چیست؟ پدر و مادرانی که فرزندانشان را تشویق می کردند و در این جشن زیبا آنها را همراهی می کردند.

سیدجلال گل پیرا؛ معاونت برنامه ریزی و توسعه اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان برگزاری جشن تکلیف در نظام تربیتی آموزشی ایران اسلامی را از جمله اقدامات برای آشنایی نوجوانان با راه و رسم زندگی معنوی می داند و اینگونه برنامه ها را آغازگر یک حرکت منسجم برای گام برداشتن در مسیر ارزش های دینی و معنوی خطاب می کند.

وی در بخشی دیگر از سخنرانی خود به مبحث استعدادهای منحصر به فرد هر شخص اشاره کرد و گفت: وقتی زندگینامه افراد موفق را می‌خوانیم، اکثر آنها از زمان کودکی علاقه مند به حیطه های خود بودند و با پیگیری علایق واقعی خود در جوانی به موفقیت های بزرگی رسیدند و شما هم باید برای کمک به جامعه به کشف استعدادهای خود و بهره گیری از آنها تکیه کنید و والدین نیز با مشاهده و کشف حوزه های استعداد طبیعی کودک می توانند به او کمک کنند تا دیده، شنیده و فهمیده شوند.

با این حال، در دین مقدس اسلام و سیره معصومین(ع) در باب اهمیت تعلیم دینی و علم در سنین کودکی بسیار سفارش شده است و رسول اللّه صلی الله علیه و آله در این خصوص می فرماید: مَثَلُ الَّذی یَتَعلَّمُ فی صِغَرِهِ کَالنَّقشِ فِی الحَجَرِ، ومَثَلُ الَّذی یَتَعلَّمُ فی کِبَرِهِ کَالَّذی یَکتُبُ عَلَى الماءِ "حکایت کسى که در کودکى مى آموزد، همانند نقش کَندن بر سنگ است و حکایت کسى که در بزرگ سالى مى آموزد، همانند کسى است که بر آب مى نویسد.

اسعد نصاری؛مسئول حوزه فرهنگی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان رسیدن به سن تکلیف را نقطه عطفی در زندگی هر انسان بیان کرد و معتقد بود که والدین می‌توانند با کمک مربیان مدارس وظایف دینی را برای دانش آموزان تبیین کنند زیرا آموزه‌های دینی، ارزش‌های اخلاقی و رفتاری و باورهای آسمانی، برای رشد و پرورش حس و بینش دینی کودکان و نوجوانان، لازم و ضروری است.

وی در بخشی دیگر، نماز را بهترین وسیله برای ارتباط با خدا عنوان داشت و گفت: فرهنگ انسان ساز نماز و رعایت حجاب اسلامی و آشنایی دانش آموزان با مراجع تقلید از مهم ترین برنامه هایی است که تلاش می کنیم تا به بهترین شکل به دانش آموزان دختر آموزش داده شود.

نماز ستون دین و وسیله تشکر بنده از خداوند مهربان به واسطه استفاده از نعمتها است و کسی که به سن تکلیف می‏ر‏سد باید وظایف خود را در برابر خداوند متعال به جا آورد اگرچه فایده و آثار نماز در دنیا و آخرت تجلی می‏یابد اما به واسطه آن آرامش و تعادل روانی پیدا می‏شود و درمان افسردگی و اضطراب است.

 حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین؛ امام جمعه شهرستان بندرانزلی نیز انس و الفت بیشتر به پروردگار متعال، آرامش، دوری از بدی ها و گناه و محرمات ، نظم و بهداشت و سلامت را از برکات نماز عنوان کرد و در بخش دیگر سخنان خود رسیدن به سن تکلیف را زمانی دانست که خدای متعال از ما عبادات و وظایفی را خواسته که در قبال آن پاداشی بسیار عظیم به ما می دهد.

در پایان مراسم نیز بعداز اقامه نماز توسط دانش آموزان دختر و برگزاری برنامه های فرهنگی و آموزشی، سوگندنامه نیز قرائت و همچنین بسته های فرهنگی در بین حاضران توزیع شد.

۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ۱۴:۳۱
کد خبر : ۴۹,۴۸۰
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید