دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰
 
پیام مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به مناسبت روز جهانی دریانوردی
به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، دکتر حمیدرضا آبایی با صدور پیامی روز جهانی دریانوردی را گرامی داشت.

 مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در این پیام آورده است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

در اقتصاد جهانی امروز اغلب قریب به اتفاق کالاها و محموله ها به واسطه مقرون به صرفه بودن با کشتی حمل شده  و به نوعی توسعه و رونق اقتصادهای بزرگ و کوچک جهان به حمل و نقل با کشتی و صنعت دریانوردی گره خورده است، صنعتی که در دو دهه گذشته دچار تحولات و چالش­های اساسی در حلقه ­ها و شاخه­ های مختلف خود از قبیل پیشرفت تکنولوژی در ساخت و عملیات، قوانین کار، الزامات بین­ المللی و ملی، سختی کار، مسایل زیست محیطی، مهارت در عملیات، ایمنی، آموزش، امنیت دریایی و ... داشته و تحولات و چالشهای موجود، سازمانهای دریایی دولتی، صنایع مرتبط، تشکل­های غیردولتی، دانشگاه ها، شرکت­های کشتیرانی و دیگر حلقه­ های زنجیره دریانوردی را مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر خود قرار داده و خواهد داد و این موضوعات در حالی است که همگام بودن با این تحولات و چالش ها میسر نخواهد شد مگر در سایه کشتیرانی پایدار.

کشتیرانی پایدار استراتژی حفظ منابع طبیعی به همراه توسعه صنعت کشتیرانی را تداعی نموده و نیازمند برنامه ریزی راهبردی در حوزه صنعت دریانوردی است. به عبارتی می­توان بیان نمود کشتیرانی پایدار محل تلاقی صنعت کشتیرانی، اقتصاد و محیط زیست دریایی است و لذا می توان دو دیدگاه کلی برای کشتیرانی پایدار تصور نمود که پایداری  اکولوژیکی و  پایداری تکنولوژی بوده که هر دو اینها نیازمند تأمین نیروی انسانی کاردان و حرفه ای است.

 به تعبیری می­توان به جد اذعان نمود اقتصاد جهانی کاملاً به حضور دریانوردان و صعنت دریانوردی وابسته است  و موتور تجارت، با حضور دریانوردان به حیات خود ادامه می دهد.

 توسعه حمل ونقل دریایی لازمه اش توسعه کادر متخصص در این حوزه کاری است و مسئولیت این میزان حمل ونقل به طور مستقیم به دریانوردان برمی گردد و تربیت نیروی های متخصص و حرفه ای که بخش قابل توجهی از زندگی شان را در دریامی­گذراند، بستگی دارد.

 اینجانب فرارسیدن روز "جهانی دریانوردی" به همه دریانوردان تبریک عرض کرده و ضمن پاسداشت تلاش های آنان، توفیقات روز افزون برای این عزیزان را از درگاه ایزدمنان خواستارم.


حمیدرضا آبایی

  مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان

 

۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۰۶
کد خبر : ۵۱,۷۹۶

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید