شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹
 
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در حاشیه بازدید از مجتمع بندری انزلی گفت:
بهره گیری بیشتر از بندر پرسابقه و با پتانسیل انزلی/ نقش پر رنگ بندرانزلی در دو کریدور شمال-جنوب و شرق-غرب
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در حاشیه بازدید از مجتمع بندری انزلی با اشاره به بهره گیری بیشتر از بندر پرسابقه و با پتانسیل انزلی گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته کریدورهای شمال-جنوب و شرق-غرب فعال تر می شوند و مجتمع بندری انزلی نقش بسزایی در آنها می تواند داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، بعدازظهر پنجشنبه 15 آبان ماه سید احسان خاندوزی؛ نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در حاشیه بازدید از مجتمع بندری انزلی اظهار داشت: از لایحه های ارجاعی کمیسیون اقتصادی مجلس که از دوره دهم باقی مانده بود لایحه منطقه آزاد انزلی بود که برای درک میدانی و عملیاتی بهتر نسبت به این لایحه بازدیدی را امروز بعمل آمد.

وی افزود: آگاهی بهتر نسبت به ظرفیت ها و پتانسیل های مجتمع بندری انزلی و مابقی موقعیت های اقتصادی که به این بندر متصل و وابسته است از دیگر اهداف این بازدید بود.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به موقعیت بسیار مناسب بندرانزلی در منطقه خاطرنشان کرد: ظرفیت اقتصادی خوبی در این منطقه وجود دارد که متاسفانه شاهد موانعی از طرف دیگر دستگاه های اجرایی هستیم که اجازه ظهور کامل پتانسیل اقتصادی منطقه به شکل تمام و کمال را نمی دهد.

خاندوزی با بیان اینکه پس از بازگشت برنامه ریزی و اقدامات مناسبی در جهت رفع این موانع صورت خواهد گرفت، تصریح کرد: از جهات بسیار راهبردی در خصوص مجتمع بندری انزلی، بهره گیری از ظرفیت های تجارت دریای خزر در راستای تحریم های ظالمانه است ولی استفاده لازم در این خصوص انجام نگرفته و این در این حالی است که تنها کمتر از یک دهم ظرفیت بالقوه مجتمع بندری انزلی در حال استفاده است و پتانسیل خوب و بالایی در این منطقه موجود است.

وی استفاده بهینه تر از بندر پرسابقه انزلی را لازم دانست و گفت: می توانیم بخشی از تجارت آینده کشور را بجای بنادر جنوب از بنادر شمالی همچون مجتمع بندری انزلی ساماندهی کنیم.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: منتقل کردن نقاط گرانیگاه تجارت کشور از جنوب به شمال و یا طراحی مسیر ترانزیتی مشترک که بتواند کریدور شمال-جنوب و حتی کریدور شرق به غرب را فعال کنند باید در دستور کار و بررسی قرار گیرد که با پتاسیل در مجتمع بندری انزلی وجود دارد می تواند در هر دو کریدور نقش خوبی را ایفا کند.

خاندوزی با انتقاد از عدم توجه و کوتاهی سازمان توسعه تجارت و دیگر ادارات مربوطه در راستای توسعه صادرات و واردات اذعان داشت: متاسفانه در مورد ظرفیت طرف های تجاری در آنسوی دریای خزر کوتاهی بسیاری صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه می توانیم هم اکنون نیز اقدامات خوب دیگری را برنامه ریزی و انجام دهیم متذکر شد: می توان بخش های صادراتی کشورهای روسیه و قزاقستان را فراهم کنیم و مناطق صنعتی انزلی را تبدیل به واردات مواد اولیه خام کرده و به وسیله آن ارزش افزوده تولید کنیم.

گفتنی است حمیدرضا آبایی؛مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان و احمد دنیامالی؛ رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان و نماینده مردم شهرستان بندرانزلی در مجلس به همراه سید احسان خاندوزی؛ نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از زیرساخت ها و توانمندی های مجتمع بندری انزلی و برخی پروژه های اقتصادی و گردشگری اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان بازدید بعمل آوردند.

۱۵ آبان ۱۳۹۹ ۱۹:۵۹
کد خبر : ۵۲,۱۶۳
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید