پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰
 
رشد 52 و 45 درصدی بنادر استان گیلان به ترتیب در بخش تخلیه و بارگیری
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان گفت: بنادر گیلان در بخش بارگیری حدود ۴۵ درصد و در بخش تخلیه ۵۲ درصد در 9 ماه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته اند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، دکتر حمید رضا آبایی در نشست کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی گیلان با بیان اینکه اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان تلاش مضاعفی برای راه اندازی و استفاده از ظرفیت عملیات کانتینری در واردات و صادرات داشته، اظهار داشت: از ابتدای امسال پنج هزار و ۶۲۰ کانتینر در بنادر گیلان جابجا شده که سهم انزلی از این مقدار چهار هزار و 300 TEU، آستارا 185 TEU و در بندرکاسپین هزار و ۲۸۸ کانتینر بوده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ درصد از عملیات کانتینری استان گیلان از بندرگاه انزلی،  ۱۲ درصد بندر آستارا و حدود ۲۷ درصد از بندر کاسپین بوده است، گفت: برای بهره برداری بهینه از شرایط مرز زمینی آستارا استفاده از کشتی های رو رو را در دستور کار قرار دادیم و در بندر انزلی هم امسال دوبار شاهد پهلوگیری کشتی رورو بودیم.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه متاسفانه هیچ کامیونی برای کشتی رورو اختصاص داده نشده است خاطرنشان کرد: طی روزهای آتی شاهد ورود کشتی رو رو در بندرگاه انزلی خواهیم بود که این کشتی قادر است بیش از ۵۴ کانتینر تریلی های ۴۰ فوت را حمل کند.

آبایی با اشاره به انتقال دو دستگاه مکنده به مجتمع بندری انزلی تاکید کرد: این دستگاهها از بندرامام(ره) به بندرانزلی منتقل می شوند که امید است تا پایان ماه جاری این دستگاهها را به بهره برداری برسانیم.
وی با بیان اینکه در ۹ ماه گذشته یک میلیون و ۵۵۰ هزار تن تخلیه و بارگیری توسط ناوگان حمل و نقل دریایی استان گیلان و بندرانزلی انجام شده است، گفت: سهم غلات از این عملیات ۵۷ درصد، چوب و تخته حدود ۲۰ درصد، کانتینر پنج درصد و کالاهای ساختمانی و روغن ۱۸ درصد است.
مدیر کل و مدیر منطقه ویژه اقتصادی آستارا با بیان اینکه حدود ۶۴۵ فروند کشتی نیز در بنادر استان وارد شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵ درصد رشد داشته است، تصریح کرد: بنادر گیلان در بخش بارگیری حدود ۴۵ درصد و در بخش تخلیه ۵۲ درصد در 9 ماه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته اند.
آبایی با بیان اینکه بندرانزلی ۶۶ درصد از سهم کشتی های ورودی به استان گیلان را به خود اختصاص داده، اذعان داشت: پس از آن بنادر کاسپین منطقه آزاد و بندر آستارا هرکدام به ترتیب حدود ۱۸ و ۱۶ درصد را به خود اختصاص داده اند.

۹ دی ۱۳۹۹ ۱۰:۳۲
کد خبر : ۵۲,۷۰۶
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید