پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
 
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی عنوان کرد:
تخلیه و بارگیری ۵ درصد کالای کشور در مجتمع بندری آستارا
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به عدم وجود محدودیت برای بهره گیری از ظرفیت های منطقه ویژه اقتصادی آستارا، گفت: ۵درصد تخلیه و بارگیری کالا بنادر شمال کشور در مجتمع بندری آستارا انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، محمد راستاد بعد از ظهر چهارشنبه 19 خرداد ماه در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا با تاکید بر اینکه تمام تشریفات قانونی تبدیل بندر آستارا به منطقه ویژه اقتصادی انجام شده است، اظهار کرد: در این منطقه هیچ محدودیتی در بهره‌گیری از مزایا و تسهیلات قانونی وجود ندارد.

وی افزود: در حال حاضر ۵ درصد از تخلیه و بارگیری کالاها در بنادر شمالی کشور به مجتمع بندری آستارا اختصاص دارد و این بندر مهم شمال کشور رشد قابل توجهی را شاهد است.

راستاد با بیان اینکه در منطقه ویژه اقتصادی آستارا امکان واردات کالا بدون محدودیت وجود دارد، اضافه کرد: بندر آستارا به عنوان یک بندر بازرگانی با بهره گیری از مزایای قانونی منطقه ویژه اقتصادی می‌تواند در فرایند ورود و خروج کالا اعم از واردات مواد اولیه و صادرات محصولاتی که ارزش افزوده روی آن ایجاد شده است نقش آفرینی کند.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی، تصریح کرد: بر اساس قوانین محدوده مناطق ویژه اقتصادی جز قلمرو گمرکی محسوب نمی‌شوند و امکان واردات کالا در آنها بدون محدودیت وجود دارد.

وی ادامه داد: عمده بنادر تجاری کشور ما مناطق ویژه اقتصادی بوده و معافیت‌های مالیاتی در مناطق ویژه اقتصادی به توسعه بنادر در افزایش و جذب سهم بازار حمل و نقل دریایی در کشور کمک ویژه ای می‌کند.

گفتنی است، بندر چند منظوره آستارا با ۶۰ هکتار وسعت در ساحل دریای خزر، نخستین بندر بخش خصوصی کشور بوده و از فروردین سال ۹۲ فعالیت خود را آغاز کرده است.

۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ۱۸:۰۴
کد خبر : ۵۴,۳۷۸
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید