پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰
 
بنادر آفریقای جنوبی،سوخت گیری، کشتی های اقیانوس پیما،سازمان بنادر و دریانوردی
بنادر آفریقای جنوبی مقصدی مناسب برای سوخت گیری کشتی های اقیانوس پیما در مسیرهای طولانی تجاری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی به نقل از آی شیپ نت، سواحل آفریقای جنوبی در انتهای جنوبی قاره افریقا واقع شده است. این کشور اقیانوس هند را در شرق و اقیانوس اطلس جنوبی را در ساحل غربی خود دارد. کشتی های باری و کروز در هر ابعادی می توانند به سواحل آفریقای جنوبی دسترسی داشته باشند. بنادر اصلی آفریقای جنوبی در امتداد خط ساحلی 1739 مایلی این کشور قرار گرفته است.
طبق آخرین آمار، سالانه بیش از 8856 کشتی و شناور به بنادر این کشور تردد می کنند. اقتصاد در حال توسعه آفریقای جنوبی به این معنی است که منابع سوخت دریایی و نفت کوره به طور قابل توجهی ارزان تر است و به همین جهت لاینرها در مسیرهای طولانی اغلب از بنادر آفریقای جنوبی به عنوان توقفگاهی برای سوخت گیری استفاده می کنند؛ با این توضیحات در ادامه با بزرگترین بنادر آفریقای جنوبی آشنا می شوید.
1. بندر دوربان (دوربان )
بندر دوربان؛ دارای بالاترین میزان تردد کشتی در کل آفریقا است. همچنین بزرگترین تأسیسات بندری در آفریقای جنوبی نیز محسوب می شود. این بندر در سال 1824 تحت هویت استعماری بریتانیا راه اندازی شد و حدود 60 درصد از کل درآمد حمل و نقل آفریقای جنوبی از تسهیلات بندر دوربان، تامین می شود. تأسیسات بندری دوربان در خلیج دوربان واقع شده و بیش از 18.5 کیلومتر مربع وسعت دارد. این بندر با بیش از 58 اسکله کانتینری، فله خشک و فله مایع در طول سال به کشتی ها خدمات می دهد. کشتی هایی با ظرفیت 23000 DWT امکان پهلوگیری در این بندر را دارند.
رسانه جدید
2. بندر خلیج ریچاردز (شهر خلیج ریچاردز)
تأسیس خلیج ریچاردز؛ در سال 1972 با تصویب پارلمان آفریقای جنوبی برای عملیات تجاری بندری انجام شد. این بندر دارای 2.76 کیلومتر مربع مساحت و 6 اسکله برای کشتی های دریایی در هر اندازه است. بندر ریچاردز یکی از بزرگترین بنادر آفریقایی برای ترانزیت زغال سنگ است. از نظر حجم ناخالص، بندر ریچاردز 55 درصد حمل بار را در میان بنادر اصلی آفریقای جنوبی به خود اختصاص داده است. تاسیسات این بندر به راحتی پذیرای شناورهای بزرگ با درفت بین 17.5 تا 19.5 متر است. 5 اسکله از 6 اسکله به حمل و نقل زغال سنگ اختصاص دارد. حمل بار سالانه بندر ریچاردز تا 80 میلیون تن است.
2
3. بندر الیزابت (کبرها )
اولین نشانه های وجود بندر الیزابت در امتداد ساحل دریای آفریقای جنوبی به سال 1427 برمی گردد. با این حال، استقرار بریتانیا در دهه 1830 آغاز رسمی فعالیت این بندر است. عملیات حمل بار تجاری واقعی از سال 1927 در این بندر رونق گرفت. Transnet به عنوان اپراتور اصلی پایانه های کانتینری بندر الیزابت فعالیت می کند. طول اسکله پایانه کانتینری ان تقریباً 1 کیلومتر است که در 3 بخش مجزاشده است. علاوه بر این، 6 اسکله برای ترانشیپ و 2 اسکله برای فله سنگ در بندر الیزابت درنظر گرفته شده است.
رسانه جدید
4. بندر کیپ تاون (کیپ تاون)
مساحت بندر کیپ تاون 2.53 کیلومتر مربع بوده و تاریخ تاسیس آن به سال 1652 با مشارکت هلندی ها برمی گردد. با این حال، تأسیسات بندری کیپ تاون از اواسط دهه 1800 با تشکیل استعمار بریتانیا شروع به فعالیت کرد. تاسیسات این بندر دارای 34 اسکله از جمله اسکله اختصاصی تعمیر قایق های کوچک تر است. 6 اسکله کانتینری با عمق پای اسکله 15.9 متر به کشتی های بزرگ کانتینری خدمات ارائه می کنند. این بندر حداکثر 24 میلیون تن ظرفیت حمل بار داشته و تا سال 2015 به طور متوسط 2520 کشتی به اسکله های بندر کیپ تاون تردد داشته است. با این حال، کاهش شدید تعداد تردد به دلیل ازدحام در بندر باعث شده که تنها 510 تردد در ترمینال کانتینری این بندر در سال 2020 ثبت شده باشد.

رسانه جدید

۲۳ مهر ۱۴۰۰ ۰۹:۱۵
کد خبر : ۵۵,۷۲۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید