پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰
 
خواهرخواندگی؛ فرصتی برای تقارن‌سازی با بنادر محدوده دریای خزر
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به خواهرخواندگی بنادر گیلان با بنادر روسیه گفت: با استفاده از این ظرفیت‌ها باید خودمان را برای توسعه روابط، تجهیز بنادر همچنین تقارن‌سازی با بنادر محدوده دریای خزر آماده کنیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، دکتر حمیدرضا آبایی در گفت و گویی با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ درصد تجارت دریایی ایران در حوزه دریای خزر با کشور روسیه است اظهار داشت: توسعه روابط دریایی با توجه به قوانین سازمان جهانی دریانوردی و اعلام خواهرخواندگی بین بنادر ایران و روسیه در راستای افزایش تجارت دو کشور ضروری است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مباحثی که در تفاهم‌نامه‌های خواهرخواندگی دیده می‌شود ایجاد زمینه‌هایی برای بازدید میدانی از ظرفیت‌های موجود بنادر از سوی دو طرف است، افزود: یعنی در تفاهم‌نامه‌های مشترک، دولت‌ها از جمله ایران و روسیه توافق می‌کنند مراودات تجاری داشته باشند، سطح مراودات افزایش پیدا می‌کند و حجم مبادلات را بتوانند افزایش دهند.

آبایی تصریح کرد: در مبادلات تجاری یکی از کارهای مهم استفاده از ظرفیت بنادر است که با استفاده از تفاهم‌نامه‌های خواهرخواندگی که بین بنادر اتفاق می‌افتد هر دو طرف می‌توانند به راحتی از محیط‌های بندری یکدیگر بازدید کرده و شرایط به گونه‌ای باشد که هر دو به صورت متقارن رشد پیدا کنند.

وی افزود: یعنی کالاهایی که در بندر آستراخان قابلیت تخلیه و بارگیری دارد این کالاها در بندر آستارا نیر قابلیت تخلیه و بارگیری داشته باشد و بازدیدهای میدانی که مدیران و مسئولان این حوزه‌ها از بنادر یکدیگر انجام می‌دهند شرایط و مشکلات را در خصوص توسعه مبادلات تجاری بررسی و رفع کنند و این امر موجب می‌شود کوریدورهای بین‌المللی این دو بنادر سرعت گرفته و توسعه پیدا کند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به دو کریدور مهم شرق - غرب و شمال - جنوب در دریای خزر، گفت: بخشی از ظرفیت این کریدورهای ترانزیتی می‌تواند به بنادر منتقل و از ظرفیت بنادر استفاده کنند و با تفاهم‌نامه خواهرخواندگی می‌توان در این زمینه اقدامات لازم را تسریع کرد.

آبایی، با اشاره به اینکه با پیگیرهای صورت گرفته از اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان و موافقتنامه سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هم اکنون در بندرانزلی شاهد خواهرخواندگی با بندر اکتائو و ماخاچکالا روسیه هستیم، گفت: توافقنامه اخیر نیز خواهرخواندگی بندر آستارا با آستراخان روسیه، نقطه قوتی در فعالیت بندر آستارا است و ما با استفاده از این ظرفیت‌ها باید خودمان را برای توسعه روابط، تجهیز بنادر همچنین تقارن‌سازی خودمان با بنادر محدوده دریای خزر آماده کنیم و بتوانیم از این شرایط استفاده بهینه داشته باشیم.

۹ آبان ۱۴۰۰ ۱۲:۳۰
کد خبر : ۵۵,۹۷۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید