پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
 
رشد 12 درصدی تخلیه و بارگیری کالا بنادر استان گیلان در 9 ماهه نخست سال/ رشد 324 درصد بندر آستارا در تخلیه و بارگیری کانتینر
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به رشد 324 درصدی بندر آستارا در تخلیه و بارگیری کانتینر گفت: در 9 ماهه نخست سال شاهد رشد 12 درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بنادر استان گیلان بودیم.

دکتر حمیدرضا آبایی در گفت و گو با روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به عملکرد رو به رشد بنادر انزلی و آستارا در 9 ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته اظهار داشت: تا کنون یک میلیون و 325 هزار تن کالا در بنادر آستارا و انزلی تخلیه و بارگیری شده است است.

وی افزود: سهم بندرانزلی از این میزان یک میلیون و 148 هزار تن بوده است که نسبت به عملکرد 9 ماهه سال گذشته توانست رشد 11 درصدی را به ثبت برساند.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به رشد 12 درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بنادر استان گیلان خاطرنشان کرد: در مبحث صادرات کالاهای غیرنفتی بنادر آستارا و انزلی به ترتیب 20 و 95 درصد رشد داشتند.

آبایی با اشاره به انواع کالاهای تخلیه و بارگیری شده در بنادر استان گیلان اذعان داشت: غلات، کالاهای اساسی، روغن نباتی، فلزات، محصولات کشاورزی، کالاهای معدنی و ساختمانی، شیشه، کاشی مواد اولیه و شیمیایی، تخته و چوب، کاغذ و مقوا، کانتینر و سایر موارد از جمله کالاهایی بوده که در بنادر استان گیلان تخلیه و بارگیری شدند.

وی با بیان اینکه در 9 ماهه نخست سال شاهد رشد 207 و 87 درصدی ترانزیت کالاهای غیرنفتی به ترتیب در بنادر آستارا و انزلی بودیم، تصریح کرد: در مدت مشابه یاد شده نیز 4 هزار و 746 TEU در بنادر استان گیلان تخلیه و بارگیری شده است که بندر آستارا با رشد 324 درصدی، عملکرد قابل ملاحظه ای را در این راستا داشته است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه تا کنون ۱۴ سفر دریایی توسط کشتی رو-رو در مجتمع بندری انزلی در سال جاری انجام شده بیان داشت: امیدواریم با هماهنگی و حمایت ارگان های مربوطه شاهد حضور هفتگی و منظم کشتی رو-رو در بندر‌انزلی باشیم.

مجتمع بندری انزلی با سابقه ۳۰۰ ساله در عرصه حمل و نقل دریایی همواره منطقه مورد توجه بازرگانان و تجار کشور بوده است و امروز با ۱۷ پست اسکله و امکان تخلیه و بارگیری ۱۰ میلیون تن کالا در سال بزرگترین و مجهزترین مجتمع بندری ایرانی حاشیه دریای خزر محسوب می شود.

این مجتمع بندری یکی از پرسابقه ترین بنادر ایران و از مهمترین و بزرگترین بنادر شمال کشور محسوب می شود که با قرار گرفتن در گذر تجاری بین‌المللی از قبیل کریدور ترانزیتی بین المللی شمال - جنوب و تراسیکا و غیره از دیرباز عهده دار نقش برجسته در صنعت حمل و نقل دریایی با کشورهای حاشیه دریای خزر و اروپایی بوده است.

۸ دی ۱۴۰۰ ۲۰:۰۳
کد خبر : ۵۶,۶۲۳

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید