جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱
 
ایجاد رشته های دریانوردی اولویت نخست دانشگاه گیلان/ اشاعه فرهنگ دریایی
در نشستی مشترک با حضور مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان،رئیس دانشگاه گیلان و معاون اداره کل امور دریانوردان، سازمانهای تخصصی و بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی که در راستای امضای تفاهمنامه علمی و پژوهشی بین اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان و دانشگاه گیلان برگزار شد، مطرح شد: ایجاد رشته های دریانوردی اولویت نخست دانشگاه گیلان است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، صبح یکشنبه 15 آبان ماه حسین یونسی؛ مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در نشست مشترک با رئیس و اعضای هیات علمی دانشگاه گیلان با اشاره به بهره گیری از ظرفیت های پژوهشی دانشگاه ها در خصوص موضوعات مطالعاتی اداره کل، اظهار داشت: این پتانسیل وجود دارد که تمام موضوعات مطالعاتی را در قالب دانشگاه ها تعریف شود و در این راستا تفاهمنامه هایی به منظور بهره گیری از ظرفیت دانشگاه گیلان در سطح استان و دانشگاه آزاد واحد انزلی در سطح شهرستان بندرانزلی به امضا رسیده است.

وی با بیان اینکه به دنبال راه اندازی رشته های دریانوردی در استان گیلان هستیم، خاطرنشان کرد: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعتقاد به مباحث آموزشی و دانشگاهی دارند و باید علاوه بر ایجاد رشته های دریانوردی، برند سازی نیز صورت بگیرد.

یونسی استان گیلان را استانی دریانورد پرور دانست و تصریح کرد: گیلان در تامین دریانورد نسبت به جمعیت جز برترین ها است و بر روی اکثر کشتی های ایرانی حداقل یک دریانورد گیلانی را مشاهده می کنید و این در حالی است که یک دانشگاه و حتی موسسه ای مخصوص دریانوردان در گیلان نداریم.

 مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه از اهداف اداره کل این است که در دفترچه های کنکور 1402 رشته های دریانوردی در دانشگاه گیلان را داشته باشیم؛ یادآور شد: بزرگ ترین معضل امروز رشته های دریانوردی مبحث کارورزی است که در این خصوص نیز برنامه ریزی های مناسبی صورت گرفته و شرکت های کشتیرانی همچون کشتیرانی دریای خزر در این امر مشارکت خواهند کرد.

اشاعه فرهنگ دریایی در دستور کار قرار بگیرد

 پوریا کولیوند؛ معاون اداره کل امور دریانوردان، سازمانهای تخصصی و بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی نیز در این نشست با بیان اینکه 5 هزار و 800 کیلومتر مرز دریایی در کشور داشته که بیش 40 درصد مرزهای کشور را تشکیل می دهد، عنوان داشت: جمهوری اسلامی ایران دارای 124 هزار دریانورد بوده که از این مقدار 18 هزار نفر در بخش کشتی های اقیانوس پیما و 4 هزار نفر در حوزه افسری مشغول خدمت هستند.

وی با بیان اینکه سهم دریانوردان کشورمان  از کل دریانوردان جهان فقط یک درصد است، افزود: هنوز اشاعه فرهنگ دریایی را به خوبی در کشور مشاهده نمی شود و برای بسیاری از خانواده ها این موضوع ناشناخته است.

 معاون اداره کل امور دریانوردان، سازمانهای تخصصی و بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اهمیت استان های ساحلی در مبحث آموزش، اذعان داشت: در 6 استان ساحلی کشور مراکز آموزشی و دانشگاهی داریم و فقط در دو استان گیلان و خوزستان هیچ دانشگاهی فعالیت نمی کند.

کولیوند ادامه داد: در تمام دنیا همه شهرهای مهم و صنعتی با پتانسیل بالا در شهر های ساحلی حضور دارند و اقتصاد بر پایه های آنها استوار است.

وی با اشاره به ابلاغیه دولت سیزدهم در خصوص دریا و دریانوردان، خاطرنشان کرد: در مبحث سوم بخش دریا در سند تحول مردمی ابلاغی رئیس جمهور به توسعه میان رشته ها و چند رشته های دریایی با همکاری وزارت علوم و راه و شهرسازی در ایجاد رشته های روز دنیا در یک برنامه زمانی اشاره شده است.

معاون اداره کل امور دریانوردان، سازمانهای تخصصی و بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه مدیرعامل سازمان نگاه ویژه ای به حوزه آموزش دریانوردان و استفاده از پتانسیل های دانشگاهی دارند، بیان کرد: با دانشگاه های مطرح کشور مذاکرات بسیاری انجام و تفاهمنامه هایی امضا شده است اما هنوز به خروجی لازم دست پبدا نکردیم.

 کولیوند با اشاره به 3 رشته دانشگاهی مخصوص دریانوردان تصریح کرد: مهندسی کشتی موتور، مهندسی برق دریایی و مهندسی دریانوردی یا عرشه سه رشته مخصوص دریانوردان است که دو رشته نخست با توجه به تطبیقی که با رشته مهندسی مکانیک و برق دارند با حدود 500 ساعت آموزش تخصصی می توانند گرایش های مورد نظر را کسب و به افسر مهندس کشتی یا برق تبدیل گردند.

 وی با اشاره به کارورزی دریانوردان گفت: یکی از معضلات بزرگ دریانوردان که مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به درستی به آن اشاره کردند مبحث کارورزی است که سالانه بین 12 هزار تا 18 هزار دلار هزینه آموزش دریانوردان است که امیدوارم با همکاری و اهتمام این موضوع نیز برطرف گردد.

ایجاد رشته های دریانوردی اولویت نخست دانشگاه گیلان

فرید نجفی؛ رئیس دانشگاه گیلان نیز در این نشست با اشاره به حمایت دانشگاه گیلان از رشته های دریانوردی اظهار کرد: پس از امضای تفاهمنامه که بین دانشگاه گیلان و اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، ایجاد رشته های دریانوردی را در اولیت نخست کاری خود قرار دادیم.

وی ادامه داد: با توجه به نیازی که در کشور و استان گیلان مشاهده شد به سرعت اقدام به کسب مجوز از وزارت علوم کردیم و هم اکنون در فرآیندهای اداری به سر می برد و امیدواریم در سال 1402 رشته های دریانوردی در دفترچه کنکور قرار بگیرد و به جد پیگیر آن هستیم.

 رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به ایجاد گرایش دریایی برای برخی از رشته ها خاطرنشان کرد: دانشگاه گیلان زیرشاخه های تمامی رشته های مهندسی مکانیک و برق را دارا بوده و می توانیم با اضافه یا جایگزین کردن دروس تخصصی گرایش های دریایی را اجرا کرده تا در زمان کوتاهتری به نتیجه برسیم.

 نجفی با بیان اینکه رشته های دیگر نیز قابلیت داشتن گرایش دریایی دارند، متذکر شد: دانشکده علوم انسانی در رشته مدیریت و اقتصاد و همچنین رشته حقوق می توانند گرایش دریایی پیدا کرده تا به ترتیب در بخش اقتصاد دریا محور و حقوق دریایی خدمت کنند.

وی با اشاره به بندهای دیگر تفاهمنامه همچون همکاری های پژوهشی یادآور شد: می توان طرح های پژوهشی مد نظر اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان و همچنین پایان نامه ها را به سمت تقاضا محور سوق بدهیم.

رئیس دانشگاه گیلان در مورد کارورزی دریانوردان گفت: دانشگاه گیلان با دانشگاه های روسیه تعاملات و تفاهمنامه های خوبی دارد و می توان از این پتانسیل نیز در این بخش بهره برد.

گفتنی است، ۳۱ مرداد ماه تفاهمنامه علمی و پژوهشی به منظور ایجاد ظرفیت های جدید علمی و ارتقای سطح همکاری در راستای ایجاد رشته های مرتبط با امور دریانوردان با حضور مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان و رئیس دانشگاه گیلان در راستای همکاری در برگزاری همایش­ ها و سمینارهای مشترک علمی- تحقیقاتی، نمایشگاه­های تخصصی و کارگاه های آموزشی، انجام خدمات مطالعاتی و امکان سنجی مورد نیاز، انجام پایان نامه ها و کارآموزی دانشجویان و همچنین همکاری به منظور ایجاد رشته های مرتبط با امور دریانوردان در حوزه فنی و عرشه در مقطع کارشناسی به امضا رسیده بود.

۱۵ آبان ۱۴۰۱ ۱۴:۲۴
کد خبر : ۶۰,۲۶۶
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید