جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
 
از سرمایه گذاری در حوزه بنادر گیلان حمایت می کنیم/ لزوم تسریع در اتصال ریل به بندر انزلی
استاندار گیلان با بیان اینکه مجتمع بندری انزلی مرکز بنادر گیلان است که در بخش بارگیری کالا باید بسیار قدرتمند عمل کند و لازمه این مهم اتصال ریل راه‌آهن به این بندر می‌باشد گفت: در این راستا باید تمامی مدیران اجرایی از جمله راه و شهرسازی، راهداری، منابع طبیعی و محیط زیست به طور جهادی عمل کنند.
به گزارش  روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، اسدالله عباسی روز پنجشنبه در بازدید از مجتمع بندری انزلی که با حضور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی انجام‌شد در جمع خبرنگاران با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم توجه بر اقتصاد دریامحور، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران باید از ظرفیت دریای خزر و بنادر گیلان در افزایش صادرات با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا استفاده کند که تحقق این امر نیازمندتوسعه ناوگان حمل و نقل دریایی و دریانوردی استان است.
وی اضافه کرد: پروژه اتصال خط ریلی رشت- کاسپین که پیشرفت بسیار خوبی دارد منجر به رشد اقتصادی استان و افزایش ترانزیت کالا از کشورهای عضو دریای خزر می‌شود.
استاندار گیلان بنادر این استان را بنادرمهم کشور در حوزه صادرات و واردات دانست و گفت: مجتمع بندری انزلی، چمخاله، آستارا و کاسپین از مهمترین بنادر موجود در کشور محسوب می‌شوند که در سال رشد تولید و مهار تورم به توسعه صادرات محصولات غیر نفتی کمک می‌کنند.
عباسی تصریح کرد: موضوع مهم برای این استان استفاده بهینه و توسعه بنادر موجود در گیلان است زیرا در خصوص کشتی‌های رورو باید به حمل کامیون‌های باری توجه شده و در این خصوص اقدامات لازم و جدی انجام شود.
وی تاکید کرد: مجتمع بندری انزلی مرکز بنادر گیلان است که در بخش بارگیری کالا باید بسیار قدرتمند عمل کند و لازمه این مهم اتصال ریل راه‌آهن به این بندر می‌باشد. از این‌رو باید تمامی مدیران اجرایی از جمله راه و شهرسازی، راهداری، منابع طبیعی و محیط زیست به طور جهادی عمل کنند.
استاندار گیلان بر لزوم تکمیل بندر چمخاله تا شهریور امسال (فاز اول) تاکید کرد و افزود: بسیاری از سرمایه گذاران خواهان سرمایه گذاری در حوزه بنادر گیلان هستند که مجوز لازم باید پس از بررسی‌های به عمل آمده در سریعترین زمان ممکن صادر شود.
وی با تاکید بر اهتمام دولت سیزدهم بر تکمیل لایروبی در تالاب بین المللی انزلی گفت: در ۱.۵ سال گذشته در حوزه احیای تالاب بین المللی انزلی اقدامات خوبی از جمله عدم ورود رسوبات و فاضلاب به تالاب انجام شده و این روند ادامه دار خواهد بود.
استاندار گیلان به جاذبه‌های گردشگری بندر انزلی نسبت به سایر بنادر شمالی اشاره و اظهار کرد: بر اساس اسناد بالادستی و سیاست‌های راهبردی دولت مردمی باید از ظرفیت اقتصاد دریامحور استفاده شود و هیچ دستگاهی حق کوتاهی ندارد.
وی تصریح کرد: در مجتمع بندری انزلی، ظرفیت خوبی در احداث سیلوها، انبارها و تخلیه و بارگیری کالاها جهت جلوگیری از رسوب کالا انجام شده است.
عباسی با اشاره به کاهش ۱.۵ متری آب دریای خزر که در برخی اسکله ها و تالاب انزلی شیب ایجادکرده بر لزوم لایروبی تالاب انزلی تاکید کرد و گفت: در احیای این تالاب به اجماع همه دستگاهها نیاز داریم.
وی اتصال ریل سراسری به بنادر گیلان را بسیار مهم دانست و عنوان کرد: در این راستا تفاهم نامه ای بین راه آهن، گمرک و بنادر و دریانوردی گیلان منعقد شده و ۵۰ هکتار زمین مورد نیاز در اختیار قرار داده شد تا کالاها به این مکان منتقل و از طریق ریل انتقال یابند.
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۱۹:۲۰
کد خبر : ۶۲,۸۰۲
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید